VšZP v utorok ukončila rokovania so ZAP, na zmluvách sa nedohodli

VsZP
VšZP | Foto: vZdravotnictve.sk

Od 1. decembra bude pravdepodobne dvetisíc poskytovateľov zdravotnej starostlivosti bez zmlúv so VšZP

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v utorok v podvečerných hodinách oznámila listom doručeným elektronicky Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP), že ukončuje rokovania o pokračovaní v zmluvnom vzťahu.

Ako dôvod uviedla pretrvávajúce a pre VšZP neakceptovateľné požiadavky ZAP. Zväz o tom informoval v stredu na tlačovej besede.

„S určitosťou vieme povedať, že ak sa nestane zázrak, od 1. decembra, to znamená od soboty, dvetisíc poskytovateľov zdravotnej starostlivosti bude so VšZP vo vzťahu bez zmluvy,“ povedal predseda správnej rady ZAP Miroslav Kotek

Ako ďalej informoval, po predchádzajúcej pondelkovej tlačovej besede dostal zväz od poisťovne mailom ponuky dvoch zmlúv, jedna mala platiť od 1. decembra, druhá od 1. januára. Zmluvy však nespĺňali očakávania ZAP, a preto sa nedohodli.

ZAP: Poisťovňa by mala pacientov informovať, Hlinková by mala odstúpiť

ZAP žiada poisťovňu o garancie, že od 1. decembra 2018 bude schopná zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť pre svojich poistencov.

Žiada tiež vedenie poisťovne, aby jej zamestnanci nenavštevovali lekárov počas ordinačných hodín, kedy sa majú venovať pacientom.

VšZP by podľa ZAP mala informovať, akým spôsobom bude zabezpečená dostupná zdravotná starostlivosť pre poistencov od 1. decembra 2018.

Podľa zväzu generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková ako manažérka zlyhala, vyzývajú ju preto, aby vyvodila osobnú zodpovednosť a odstúpila z funkcie.

Ak tak neurobí, obrátia sa na akcionára VšZP, aby v tejto veci konal a zabránil ohrozeniu zdravia a dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Ministerka žiadala od VšZP vyriešenie situácie

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) v reakcii na tlačovú besedu ZAP uviedlo, že sa o problematiku intenzívne zaujíma.

„Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská včera o uvedenej problematike komunikovala s vedením Všeobecnej zdravotnej poisťovne, od ktorej žiadala vyriešenie situácie a kontinuálne zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ informovalo v stredu MZ.

VšZP: Zdravotnú starostlivosť zabezpečíme

Podľa VšZP sú požiadavky ZAP nereálne a nesplniteľné. Poisťovňa však verí, že členovia ZAP zodpovedne zvážia svoje rozhodnutie v záujme svojich pacientov.

V prípade, ak by sa rozhodli pre nezmluvný vzťah, VšZP zdravotnú starostlivosť pre svojich poistencov zabezpečí.

Všeobecní lekári majú podľa poisťovne povinnosť mať podpísanú zmluvu so zdravotnou poisťovňou, ak majú aspoň jedného jej poistenca.

Poisťovňa uhradí špecialistom neodkladnú zdravotnú starostlivosť

„V prípade špecialistov VšZP v súlade s platnou legislatívou nezmluvným poskytovateľom uhradí neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Pokiaľ ide o plánovanú zdravotnú starostlivosť, VšZP ju spolu s presunom finančných prostriedkov zabezpečí u svojich zmluvných partnerov,“ uviedla v stanovisku.

Poisťovňa informovala, že neodkladnú zdravotnú starostlivosť VšZP hradí priamo poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti.

V prípade plánovanej zdravotnej starostlivosti má poistenec možnosť požiadať zdravotnú poisťovňu o poskytnutie príspevku u nezmluvného poskytovateľa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňaZAP Zväz automobilového priemyslu SR