VšZP zavádza nový recept s čiarovým kódom

Ciarovy_kod.jpg
Foto: Pixabay.com

Na základe dohody medzi Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a Slovenskou lekárnickou komorou nebudú poistenci VšZP od októbra tohto roka v zapojených lekárňach platiť 17 centov za eRecept.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zavádza namiesto klasických receptov nový recept s čiarovým kódom nazývaný eRecept. Informoval o tom v utorok na tlačovej konferencii generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan.

Zdravotná poisťovňa tak pokračuje v procese elektronizácie služieb, nedávno začala hromadne elektronicky distribuovať ročné zúčtovania zdravotného poistenia.

Poplatok za pacientov uhradia lekárne

Na základe dohody medzi VšZP a Slovenskou lekárnickou komorou (SLeK) nebudú poistenci VšZP od októbra tohto roka v zapojených lekárňach platiť 17 centov za eRecept. Poplatok za elektronický recept im lekárne vykompenzujú z vlastných zdrojov.

Zdravotná poisťovňa bude na oplátku týmto lekárňam garantovať skrátenie lehôt splatnosti a zjednodušenie administratívy, keďže elektronická forma podľa VšZP výrazne skracuje spracovanie a revíziu receptov.

Podmienkou je, že lekáreň musí mať podpísaný s VšZP dodatok k zmluve.

Zatiaľ tretina poskytovateľov

Recept s čiarovým kódom môžu vydať pacientom poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí sú do služby eRecept VšZP zapojení. Aktuálne je do nej zapojená jedna tretina zmluvných poskytovateľov.

Zapojených lekárov budú môcť poistenci identifikovať napríklad podľa nálepky s názvom eRecept Liečba pod kontrolou.

Zoznam zapojených lekární, ktoré majú podpísaný dodatok k zmluve, nájdu poistenci na internetovej stránke VšZP.

„Slovenská lekárnická komora dlhodobo podporuje akékoľvek aktivity, ktoré posilnia bezpečnosť pacienta, kvalitu lekárenskej starostlivosti a využitie odbornej kvalifikácie farmaceutov. Zjednodušenie administratívnej činnosti umožní lekárnikom viac pozornosti venovať pacientovi a jeho potrebám,“ konštatoval prezident SLeK Ondrej Sukeľ.

V minulom roku bolo poistencom VšZP vydaných 45 miliónov tlačených receptov, pri 17-centovom poplatku tak poistenci za rok zaplatili 7,7 milióna eur. Doposiaľ bolo vystavených 1,2 milióna eReceptov VšZP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SLeK Slovenská Lekárnická KomoraVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa