VšZP zníži maximálnu pripočítateľnú položku pri ŠZM

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vszp_budova.jpg
VšZP Foto: vZdravotnictve.sk

Odhadovaná úspora za 4. kvartál tohto roka by mala byť vo výške 5 miliónov eur. 

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), a. s., s účinnosťou od 1. októbra tohto roka u vybraných špeciálnych zdravotníckych materiálov (ŠZM) zníži maximálnu výšku takzvanej pripočítateľnej položky.

Zdravotná poisťovňa pritom vychádza z analýzy reálnych údajov, ktoré získala za posledné dva roky priamo od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, dodávateľov ŠZM a v úprave zohľadňuje aj výšku úhrad za ŠZM v Českej republike. Informovali o tom na piatkovom stretnutí s novinármi zástupcovia zdravotnej poisťovne.

Pripočítateľná položka je súčasťou úhrady, ktorú VšZP platí nemocnici v prípade, ak bol pri hospitalizácii použitý ŠZM. To znamená, že v takom prípade hradí VšZP nemocnici okrem ceny za ukončenú hospitalizáciu aj pripočítateľnú položku.

Aktualizovaný zoznam kategorizovaných a nekategorizovaných ŠZM s maximálne stanovenou pripočítateľnou položkou poisťovňa zverejňuje kvartálne na svojej webovej stránke.

Motivujú nemocnice

Všeobecná zdravotná už v roku 2014 po hĺbkovej analýze cien ŠZM, ktorá ukázala priestor na zníženie cien v tejto oblasti, zaviedla reguláciu výšky maximálnej pripočítateľnej položky.

Vychádzala pritom z poznania a analýzy reálnych cien, za ktoré nemocnice nakúpili ŠZM a vykázali zdravotnej poisťovni.

Pri zostavovaní prvého zoznamu ŠZM s regulovanou výškou maximálnej pripočítateľnej položky použila VšZP jednoduchý model.

„Ak 85 zo 100 kusov predmetného ŠZM nemocnice nakúpili napríklad za 200 eur, maximálna výška pripočítateľnej položky VšZP bola stanovená tak, aby neprekročila sumu 200 eur. Ak nemocnica kúpi tento ŠZM za vyššiu cenu ako 200 eur (max. výška pripočítateľnej položky VšZP), rozdiel je súčasťou ceny za ukončenú hospitalizáciu. Nemocnica teda presne vie, akú výšku pripočítateľnej položky jej VšZP uhradí a je v jej záujme, aby ŠZM nenakupovala za vyššiu cenu,“ uvádza poisťovňa.

Najmä pre kardiológiu a ortopédiu

Tento model uplatnila VšZP aj v najnovšom zozname kategorizovaných ŠZM s maximálne stanovenou pripočítateľnou položkou VšZP (od 1. októbra) s tým, že v jednotlivých segmentoch znížila ceny o 15 % oproti reálnym cenám, za ktoré poskytovatelia zdravotnej starostlivosti ŠZM nakupujú a vykazujú pre VšZP.

Úprava výšky maximálnej pripočítateľnej položky VšZP sa dotkne najmä ŠZM používaného v oblasti kardiológie a ortopedických materiálov.

Zníženie maximálnej výšky pripočítateľnej položky za ŠZM predstavuje odhadovanú úsporu za 4. kvartál tohto roka vo výške 5 miliónov eur.

V roku 2015 VšZP za kategorizovaný ŠZM uhradila 87,8 milióna eur. V prípade úhrady kategorizovaného ŠZM v maximálnych výškach úhrady (podľa kategorizácie ministerstva zdravotníctva) by táto výška úhrady bola 131,4 mil. eur.

Reálne uhradená suma za kategorizovaný ŠZM je teda o 43,6 mil. eur (pokles o 33 %) menej ako maximálna hypotetická suma podľa kategorizácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa