Výberové konanie potvrdilo Hlinkovú na čele VšZP

Hlinková
Foto: SITA/Martin Medňanský

Predsedníčkou predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) naďalej ostane Ľubica Hlinková. Zvíťazila vo výberovom konaní, ktorého sa zúčastnila ako jediná. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva na svojej webovej stránke.

Hlinková pracuje vo VšZP od roku 2007, na jej čele je od októbra minulého roka.

Ako vo svojom projekte riaditeľka varuje, už tento rok hrozí VšZP nenaplnenie rozpočtovaných príjmov vo výške 124 mil. eur.

Chce zvýšiť efektivitu

Liečba poistencov v zahraničí, rast výdavkov na lieky, rast prevádzkových nákladov, starnutie populácie, inflácia, pokles výkonnosti ekonomiky. To sú hlavné riziká, ktoré Hlinková vo svojom projekte identifikovala.

Poisťovňa navyše bude musieť absorbovať dopady zvyšovania platov a zavedenie rekreačných poukazov.

Cestu vidí v zvyšovaní efektivity VšZP.

Lieky
Foto: Thinkstock

V liekovej oblasti plánuje zvýšiť objem centrálne nakupovaných liekov, zaviesť centrálne nakupovanie špeciálneho zdravotníckeho materiálu a podporiť vstup biosimilárnych liekov na trh.

Problém však nevidí v cenách liekov, ktoré na Slovensku nepatria medzi drahé. Ide skôr o nadbytočnú preskripciu, ktorú chce riešiť aj s lekármi. Od upozornení, revízií, až po rozviazanie zmlúv pri dlhodobej nespokojnosti.

Možnosťou je aj prípadný projekt vzdelávania lekárov, formou e-learningu alebo seminárov.

Prepúšťať neplánuje

Hlinková tiež nie je spokojná s výškou personálnych nákladov VšZP. Navrhuje preto personálny audit a preskúmať možnosť automatizácie, robotizácie a zapojenia umelej inteligencie.

Prepúšťať sa však nechystá – navrhuje redukovať počet pracovných miest prirodzeným úbytkom. (To znamená bežné odchody zamestnancov do dôchodku či výpovede z ich strany, pričom následne sa dotyčné pracovné miesto zruší, pozn. red.)

VšZP pri každom prepoistení stráca klientov. Aj to chce Hlinková stabilizovať. Navyšovaním prostriedkov na marketing to ale nebude. Ako upozorňuje, medziročne sa vlani zvýšili peniaze na marketing, ale výsledkom bol stále iba úbytok poistencov.

Zmeny v kontaktných miestach

Niektoré kontaktné miesta VšZP môžu čakať zmeny. Na niektorých sa v budúcnosti možno už nebude môcť platiť v hotovosti. Ako Hlinková odôvodňuje, práca s hotovosťou znamená zvýšené náklady na bezpečnostnú službu aj pracovné miesta pokladníkov.

Kým však k tomu pristúpi, chce analyzovať, akú úsporu by takéto opatrenie prinieslo.

VšZP
Z budovy na Mamateyovej ulici v Bratislave sa už riaditeľstvo vysťahovalo. | Foto: SITA / Tomáš Benedikovič

Rovnako bude skúmať aj to, či všetkých 84 objektov, ktoré VšZP vlastní alebo si prenajíma, aj skutočne potrebuje. „Kontaktné miesta s menšou návštevnosťou, resp. tie, ktoré nie sú otvorené každý deň, by som zvážila obmedziť, resp. úplne uzavrieť,“ píše Hlinková.

VšZP vlastní 63 objektov. Aj na tie sa chce staronová riaditeľka bližšie pozrieť. „Potreba počtu zamestnancov sa v čase menila, ale budovy […] zostávali stále rovnako veľké,“ upozorňuje. Odporúča preto zvážiť, či by poisťovňu nevyšiel lacnejšie prenájom priestorov.

Hlinkova.jpg
Ľubica Hlinková | Foto: VšZP

Kto je Ľubica Hlinková

V roku 2007 promovala na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Titul „doktor filozofie“ získala v roku 2008 na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. V rokoch 2009 – 2012 študovala na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave, kde získala titul „Master of Public Health“.

Pôsobiť v zdravotníctve začala od roku 1989 ako zdravotná sestra. Do Všeobecnej zdravotnej poisťovne prišla v roku 2007, kde začínala na pracovnej pozícii referentka nákupu zdravotnej starostlivosti.

Pokračovala na pozícii hlavnej odborníčky nákupu zdravotnej starostlivosti, vedúcej odboru centrálnych nákupov a od roku 2012 ako riaditeľka odboru liekovej politiky a centrálnych nákupov.

Hlinkovú riadením VšZP poverila ministerka Andrea Kalavská v októbri 2018. Nahradila Miroslava Kočana, ktorý sa vzdal svojej funkcie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa