Výborná správa. Jedna z pokusných vakcín proti Covid-19 priniesla prvý sľubný výsledok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Očkovanie
Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Evan Vucci, File)

Podľa magazínu Science dokázala jedna z pokusných vakcín po prvýkrát ochrániť zviera pred nákazou koronavírusom. Čínski vedci jej účinok testovali na makakoch.

Vakcína bola vytvorená z chemicky inaktivovanej verzie vírusu a u opíc nevyvolala žiadne vážne vedľajšie účinky. Pekinská spoločnosť teda zahájila jej testovanie na ľuďoch, ktoré bude trvať niekoľko mesiacov.

Organizmus zvierat infekciu potlačil

Opice vedci naočkovali dvomi rôznymi dávkami vakcíny a ich účinok overovali po troch týždňoch, kedy zvieratá vystavili pôsobeniu vírusu. Ani u jedného z makakov sa plne nerozvinuli príznaky Covid-19. U štyroch kontrolných zvierat sa ale objavili prejavy Covid-19 vrátane ťažkej pneumónie.

Najlepšiu imunitnú odpoveď prejavil organizmus tých zvierat, ktoré dostali najvyššiu dávku vakcíny. Infekciu však dokázalo potlačiť aj telo menej imunizovaných zvierat.

Vakcína zahŕňa desať kmeňov SARS-CoV-2

Predbežná, neoficiálna správa o efektivite vakcíny sa objavila na serveri Biorxiv.org už 19. apríla. Nádejnú vakcínu výskumníci pripravili z 10 inaktivovaných kmeňov SARS-CoV-2 kolujúcich po celom svete. Zahŕňa aj vírusové kmene z Číny, Talianska, Španielska a Veľkej Británie. Či bude jej aplikácia bezpečná aj u ľudí, určí až ďalšie klinické skúšanie.

Kritici štúdie tvrdia, že kontrolná vzorka zvierat bola príliš malá, pretože zahŕňala len osem zaočkovaných opíc. Prejavy ochorenia u zvierat a imunitná odpoveď ich organizmu tiež nemusia byť totožné s ľudskými.

Očkovaciu látku vyvíjajú aj Slováci

Momentálne je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO v procese vývoja viac ako 70 vakcín, pričom šesť vakcín už farmaceutické spoločnosti testujú na ľuďoch. Jednu z nich sa pokúšajú vyvinúť aj Slováci.

Novú vakcínu začali testovať napríklad aj Briti, ktorí by ju v prípade úspechu chceli vyrábať už na jeseň. Očkovaciu látku začne v lete testovať i Taliansko a klinické skúšanie pokusnej vakcíny na ľuďoch ohlásilo aj Nemecko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia