Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb chce kúpiť srdcovostimulačné prístroje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach
Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb. Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer.

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach chce kúpiť srdcovostimulačné prístroje. Podľa oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania je celková odhadovaná hodnota zákazky 7,3 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

Špeciálny zdravotnícky materiál

Ako pre agentúru SITA uviedol generálny riaditeľ VÚSCH František Sabol, predmetom zákazky sú štandardne používané prístroje, ktoré sa implantujú pacientom. Ide o špeciálny zdravotnícky materiál hradený zdravotnými poisťovňami, ktorý sa opakovane zazmluvní s dodávateľmi po ukončení procesov verejného obstarávania na daný predmet zákazky.

„Kardiostimulátory sú implantabilné prístroje určené pre pacientov na liečbu bradykardických porúch rytmu, t. j. na liečenie stavov, kedy vlastné srdce tvorí veľmi málo impulzov, prípade ich nevytvára vôbec alebo tieto impulzy nie sú prevádzané z predsiení na komory. Ide o prípady, kedy vlastné srdce pracuje veľmi pomaly alebo vôbec. V mnohých prípadoch ide o život zachraňujúcu liečebnú metódu. Súčasťou celého systému sú stimulačné elektródy, ktoré sa zavádzajú cievnym prístupom priamo do pravostranných srdcových dutín,“ vysvetlil Sabol.

ICD – implantabilné kardioverter-defibrilátory

V zákazke sú zahrnuté aj ICD – implantabilné kardioverter-defibrilátory. Ako informoval šéf ústavu, sú to prístroje, ktoré okrem vyššie popísanej stimulačnej funkcie dokážu zaznamenať a súčasne aj ukončiť elektrickým výbojom život ohrozujúcu komorovú poruchu rytmu.

„Opäť ide o život zachraňujúcu liečebnú metódu. Súčasťou celého systému sú špeciálne stimulačné elektródy, ktoré sa zavádzajú cievnym prístupom priamo do pravostranných srdcových dutín,“ uviedol. Súčasťou verejného obstarávania sú aj prístroje určené na dlhodobé monitorovanie pulzu a prístroje určené na hemodynamické zlepšenie funkcie srdca ako pumpy.

Zákazka sa delí na päť častí, na ktoré možno predkladať ponuky. Dĺžka jej trvania je 48 mesiacov. Lehota na predkladanie ponúk alebo žiadostí o účasť je podľa informácií zverejnených v Dodatku k Úradnému vestníku EÚ do 17. septembra 2019.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František Sabol
Firmy a inštitúcie VÚSCh Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb