Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krvinky.jpg
Foto: Pixabay.com
10. 09. 2018 11:52 Poisťovníctvo od SITA

Vyčíslili skutočné náklady na liečbu rakoviny krvi

Náklady na liečbu mnohopočetného myelómu sú 409 071 eur. Z toho 36 % tvoria nepriame náklady.

Skutočné náklady na liečbu mnohopočetného myelómu, onkologického ochorenia krvi, sú 409 071 eur. Vyplýva to z analýzy Ústavu zdravotníckych disciplín Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce Sv. Alžbety.

Ako na pondelňajšej tlačovej besede uviedol autor štúdie Róbert Babeľa, z celkovej sumy predstavovali priame náklady na liečbu 261 475 eur.

Nepriame náklady štátu tvorili celkovo 147 596 eur, z toho až 127 611 eur predstavovala strata produktivity práce v dôsledku predčasného úmrtia pacienta.

Podľa Babeľu tak nepriame náklady predstavujú 36 % všetkých nákladov.

Prvé presné údaje

Z priamych nákladov najviac, 38 %, tvorí celková terapia, teda predovšetkým lieky. Hospitalizácia sa na celkových nákladoch podieľa 15 percentami, špeciálne zákroky predstavujú 6 % a diagnostika 5 % z celkových nákladov.

Ako autor štúdie dodal, toto rozdelenie je zhruba rovnaké, ako je štandard v zahraničí.

„Prvýkrát máme na Slovensku najpresnejšie údaje o hodnote zdravotnej starostlivosti pre konkrétnu diagnózu,“ vysvetlil Babeľa význam štúdie.

Chcú aj ďalšie štúdie

Anonymizované údaje do štúdie poskytla Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorej poistenci tvoria zhruba tri štvrtiny všetkých pacientov s mnohopočetným myelómom na Slovensku.

Ako uviedla riaditeľka sekcie liekovej politiky a centrálnych nákupov VšZP Ľubica Hlinková, s pomocou presných údajov chce poisťovňa vyrokovať ekonomicky udržateľné zmluvy s výrobcami liekov s cieľom rozložiť riziko. V spolupráci s ministerstvom zdravotníctva plánuje tiež nastaviť udržateľné náklady pri podmienene kategorizovaných liekoch.

Podľa Hlinkovej nebude štúdia o nákladoch na liečbu mnohopočetného myelómu jedinou. Poisťovňa by sa rada pozrela napríklad na náklady za liečbu karcinómu prsníka alebo melanómu.

Mnohopočetný myelóm je zhubné ochorenie krvi, ktoré je nevyliečiteľné, ale liečiteľné. Priemerný čas dožitia je štyri roky po stanovení diagnózy, zhruba 20 % z pacientov sa dožije 10 rokov. Ochorenie postihuje zväčša mužov vo veku 51 až 75 rokov. Priemerný vek pacienta je 63 rokov, no stále častejšie sa diagnóza objavuje u ľudí v produktívnom veku.

Odporúčané články

Národný onkologický ústav chce kúpiť CT prístroj, plánuje modernizovať vybavenie Video: Národný onkologický ústav otvoril vynovené oddelenie onkohematológie

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Kajakári Gelle a Petrušová skončili na MS tesne pod pódiom, od medailí ich delili sekundy Rakete Sojuz-2 sa nepodarilo pripojiť k Medzinárodnej vesmírnej stanici, na palube je robot Fedor Aktivisti chcú postaviť kožušinové farmy mimo zákon, zorganizovali protest v Bratislave Na väčšine územia Slovenska hrozia búrky, meteorológovia varujú aj pred horúčavami Vladimír sa stratil v pohorí Tribeč, nezvestného mladíka našli bez známok života Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X