Výdavky zdravotných poisťovní sa vlani vyšplhali na vyše 5,2 miliardy eur

||
Foto: GettyImages

Výdavky zdravotných poisťovní sa vlani vyšplhali na vyše 5,2 mld. eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástli o takmer 226 mil. eur.

Z celkových výdavkov poisťovní tvorili vyše 94 % výdavky na zdravotnú starostlivosť, ktoré oproti roku 2018 vzrástli o takmer 9 %. Výdavky nesúvisiace so zdravotnou starostlivosťou, naopak, klesli, a to takmer o 38 %, dosiahli 292 mil. eur.

Rovnako klesli aj výdavky na správu zdravotných poisťovní a ostatné výdavky. Vyplýva to zo správy o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za rok 2019, ktorú vydal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Percentá rástli v ústavnej a ambulantnej starostlivosti

Výdavky za poskytnutú zdravotnú starostlivosť dosiahli takmer 5 mld. eur, čo je oproti roku 2018 viac o takmer 403 mil. eur. Najvyšší percentuálny nárast bol zaznamenaný v ústavnej a ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

V rámci ústavnej najviac vzrástli výdavky na služby medicínskych centier a pôrodníc, a špecializovanej nemocničnej starostlivosti.

V rámci ambulantnej bol zaznamenaný najvyšší nárast výdavkov vo všeobecnej a špecializovanej zdravotnej starostlivosti.

Výdavky na zdravotnú starostlivosť na poistenca

V roku 2019 najvyššie výdavky na zdravotnú starostlivosť na poistenca vykázala Všeobecná zdravotná poisťovňa vo výške 1 087 eur a najnižšie Union s 647 eurami. Dôvera vykázala výdavky na poistenca vo výške 790 eur.

Súčasťou výdavkov nesúvisiacich so zdravotnou starostlivosťou boli výdavky na správu a prevádzku poisťovní, ktoré vzrástli oproti roku 2018 o vyše 3,8 mil. eur.

V roku 2019 všetky poisťovne dodržali limit zákonom stanovených výdavkov na prevádzkové činnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa