Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Novorodenec
Foto: Thinkstock
19. 07. 2018 11:13 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Vyhlásili najlepšie pôrodnice za rok 2018

Slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku hodnotilo 2 944 matiek.

Najlepšími pôrodnicami sa podľa hodnotenia Health Policy Institue (HPI) v roku 2018 stali Gynekologicko-pôrodnícka nemocnica Koch (GPN), Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves (NsP), Fakultná nemocnica Trenčín a Univerzitná nemocnica v Martine.

V celkovom hodnotení dosiahli najvyššie skóre vo svojich kategóriách podľa rozsahu neonatologickej starostlivosti.

Hodnotenie sa skladalo z dvoch čiastkových kategórií, a to hodnotenia rodičiek a expertného hodnotenia. Slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku hodnotilo 2 944 matiek. Prvé tri priečky obsadili Univerzitná nemocnica Martin, NsP Spišská Nová Ves a GPN Koch.

Najlepšie pôrodnice v jednotlivých krajoch podľa hodnotenia matiek

Kraj Pôrodnica Hodnotenie
Bratislavský Sanatórium KOCH 89,1 %
Banskobystrický Všeobecná nemocnica Rimavská Sobota 82,9 %
Košický NsP Spišská Nová Ves 91,0 %
Nitriansky Nemocnica Topoľčany 88,6 %
Prešovský NsP Sv. Jakuba Bardejov 89,4 %
Trenčiansky Nemocnica Partizánske 88,1 %
Trnavský Nemocnica A. Wintera Piešťany 84,1 %
Žilinský Univerzitná nemocnica Martin 91,3 %

Experti zoradili na prvé tri miesta Fakultnú nemocnicu Trenčín, Univerzitnú nemocnicu Martin a Univerzitnú nemocnicu Bratislava – Antolská.

Najlepšie pôrodnice v jednotlivých krajoch podľa hodnotenia expertov

Kraj Pôrodnica Hodnotenie
Bratislavský Univerzitná nemocnica Bratislava – Antolská 85,7
Banskobystrický FnSP F.D. Roosevelta Banská Bystrica 79,8
Košický NsP Š. Kukuru Michalovce 75,9
Nitriansky Fakultná nemocnica Nové Zámky 74,6
Prešovský Nemocnica A. Leňa Humenné 80,4
Trenčiansky Fakultná nemocnica Trenčín 90,2
Trnavský NsP Dunajská Streda 74,2
Žilinský Univerzitná nemocnica Martin 87,6

Kvalita stále stúpa

Odborná garantka projektu Silvia Hnilicová zdôraznila, že celkové bodové hodnotenie pôrodníc sa zvýšilo medziročne o 3,8 %.

Najvyššiu spokojnosť vyjadrili rodičky s odbornosťou zdravotníckeho personálu, problémy už nebývajú ani s umožnením prítomnosti sprevádzajúcej osoby pri pôrode či s vybavením pôrodníc.

Naopak, stále sa sťažujú na nedostatky v komunikácii personálu s rodičkami. Pôrodnice majú rezervy v bondingu medzi matkou a dieťaťom.

HPI v spolupráci s portálom rodinka.sk usporiadali hodnotenie kvality pôrodníc prostredníctvom projektu Sprievodca pôrodnicami po siedmykrát. Expertné hodnotenie bolo vypracované v spolupráci so Slovenskou gynekologicko-pôrodníckou spoločnosťou.

Odporúčané články

Najlepšie pôrodnice: pre rodičky Žilina, odborníci hodnotia najvyššie Trenčín V Trebišove si rodičky môžu analgéziu dávkovať samy

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Slovensko by malo mať svoj stožiar, pri jeho výstavbe nejde podľa Danka o preteky Strata koncentrácie nás stála postup v Lige majstrov, vraví Ševela po prehre ŠK Slovan Bratislava Nerozumiete „éčkam“? Pozrite si kompletný zoznam s ich významom V populárnom letovisku znásilnili tínedžerku, polícia zadržala 12 podozrivých mužov Ďuriš Nicholsonová získala funkciu v europarlamente, povedie výbor pre zamestnanosť Tour de France 2019 (12. etapa): Toulouse – Bagnères de Bigorre (video, foto, profil, výsledky, Peter Sagan) Apple a Google predstavili nové emotikony, majú iné sexuálne orientácie aj zdravotné postihnutia Kongresmani sa pýtajú prezidenta Trumpa, ako vzniká americký teroristický zoznam

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X