Výjazdové tímy zaočkovali v Humennom a Svidníku takmer 120 záujemcov, dostali vakcínu Janssen (foto)

Očkovanie, covid
Zdravotnícky personál z nemocníc Svet zdravia začal minulý týždeň očkovať proti ochoreniu COVID-19 aj v teréne. Foto: www.facebook.com

Zdravotnícky personál humenskej nemocnice v stredu zaočkoval v komunitnom centre v lokalite Podskalka v Humennom 65 záujemcov o očkovanie. Dva očkovacie tímy im podali jednodávkovú vakcínu Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson.

Viac o téme: Koronavírus

Ako ďalej informovala Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia, počas utorka 27. júla začali v teréne očkovať aj zdravotníci svidníckej nemocnice. Vakcínu podali celkovo 54 záujemcom. Očkovali pritom na troch miestach. V obci Krajná Bystrá sa nechali zaočkovať štyria ľudia, ďalších 18 ich bolo v Ladomirovej a zvyšných 32 vo Svidníku.

„Vyše tretinu z celkového počtu tvorilo marginalizované obyvateľstvo,“ uviedla Fedáková.

Najväčší záujem mala Podskalka

Ako informovala Veronika Lattová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, možnosť zaočkovať sa v komunitnom centre Podskalka mali všetci záujemcovia, netýkala sa len obyvateľov danej lokality.

Samospráva na očkovanie poskytla priestory, súčinní boli aj pracovníci komunitného centra, terénni sociálni pracovníci a na priebeh dohliadala mestská občianska poriadková služba.

„Oslovili sme všetky obce Humenského okresu, asi dve tretiny prejavili záujem. Podskalka prejavila najväčší zo všetkých, preto sme začali na mieste, kde je najviac záujemcov,“ skonštatoval riaditeľ humenskej nemocnice Jaroslav Marčišin. Zaočkovanosť v okrese Humenné bola k 23. júlu podľa korona.gov.sk na úrovni 37 percent.

Mobilné očkovanie začalo minulý týždeň

Ako dodala Fedáková, zdravotnícky personál siete nemocníc začal očkovať proti ochoreniu COVID-19 aj v teréne minulý týždeň. V spolupráci s ministerstvom zdravotníctva chce sieť zvýšiť zaočkovanosť v regiónoch Slovenska a zdravotníci preto v tomto období vyrážajú s vakcínami do jednotlivých obcí priamo za ľuďmi.

„Vakcinačné tímy vznikli dosiaľ v 11 nemocniciach siete Svet zdravia naprieč Slovenskom. Jeden mobilný očkovací tím dokáže za jeden deň pomôcť desiatkam ľudí predísť ťažkému priebehu ochorenia COVID-19, ich hospitalizácii v nemocnici, a tak aj naše tímy lekárov a sestier odbremeniť od náporu ťažko chorých COVID pacientov,“ uviedol medicínsky riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Martin Šimo.

Zdravotníci vyrážajú do regiónov po dopyte jednotlivých obcí. Tie nahlasujú predbežný záujem občanov, ale ľudia sa môžu prísť zaočkovať aj bez oznámenia vopred. Proces očkovania je zjednodušený, keďže zdravotníci očkujú jednodávkovou vakcínou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana FedákováJaroslav MarčišinVeronika Lattová
Firmy a inštitúcie Johnson & JohnsonMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSvet zdravia