Výskum odhalil nový zdroj protilátok proti koronavírusu SARS-CoV-2

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, vírus, vírusová častica, infekčná častica, nákaza
Ilustračné foto: Getty Images www.gettyimages.com

SARS-CoV-2 nie je prvým koronavírusom, s ktorým ľudstvo prišlo do kontaktu. V minulosti tu bolo najmenej ďalších šesť typov koronavírusov.

Vedci z Northern Arizona University a Translational Genomics Research Institute (Tgen) sa preto rozhodli skúmať, či protilátky, ktoré si človek vytvoril po infekcii iným koronavírusom, môžu zohrávať úlohu aj v najnovšej pandémii.

Prišli s pozitívnymi správami, ktoré publikovali v žurnále Cell Reports Medicine.

Imunita z minulosti

Štúdia sa snažila pochopiť, ako koronavírusy aktivujú imunitný systém a ďalej sa vnárajú do mechanizmu protilátkovej odpovede.

„Naše výsledky naznačujú, že nový koronavírus môže prebudiť protilátky, ktoré existovali v organizme ešte pred touto pandémiou. Znamená to, že už môžeme mať určitý stupeň imunity voči tomuto vírusu,“ ozrejmil spoluautor John Altin z Tgen.

Tieto zistenia by mohli pomôcť výskumníkom navrhnúť novú diagnostiku, vyvinúť nové spôsoby liečby a tiež nové vakcíny alebo monoklonálne protilátky, ktoré budú chrániť pred mutáciami vírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19.

Porovnanie reakcií u SARS a MERS-CoV

Pri výskume využili nástroj nazývaný PepSeq a sledovali protilátkové odpovede na všetky druhy koronavírusov, ktoré môžu napadnúť človeka.

„Získané dáta umožňujú širšiu charakterizáciu protilátkovej odpovede u jednotlivcov nedávno infikovaných SARS-CoV-2 v porovnaní s tými, ktorí boli vystavení predchádzajúcim koronavírusom,“ povedal vedúci štúdie Jason Ladner.

Odborníci skúmali protilátkové odpovede aj u iných dvoch potenciálne smrteľných koronavírusov.

Prvým z nich bol MERS-CoV, ktorý spôsobil v roku 2012 v Saudskej Arábii epidémiu blízkovýchodného respiračného syndrómu.

Druhým bol SARS-CoV-1, ktorý stojí za ťažkým akútnym respiračným syndrómom (SARS).

Spolu so SARS-CoV-2 patria k vírusom, ktoré infikujú zvieratá, no vyvinuli sa do formy, ktorá napáda ľudí.

Staršie koronavírusy

Skúmali tiež protilátkové odpovede štyroch starších koronavírusov 229E, NL63, OC43 a HKU1.

Všetky štyri sú v ľudskej populácii endemické a väčšinou nie smrteľné. Zapríčiňujú mierne infekcie horných dýchacích ciest podobné ako pri bežnom prechladnutí.

Porovnaním vzorcov reaktivity proti týmto rôznym koronavírusom vedci zistili, že SARS-CoV-2 môže vyvolať protilátky imunitného systému, ktoré sa pôvodne vytvorili v reakcii na predchádzajúce infekcie koronavírusmi.

Táto reaktivita sa vyskytla len v dvoch častiach spike proteínu, ktorý sa nachádza na povrchu vírusových častíc a viaže sa k proteínu ACE2 na ľudských bunkách, čo mu umožňuje ľahký prienik do bunky a infekciu.

„Naše zistenia zvýrazňujú miesta, na ktorých je reakcia na SARS-CoV-2 zrejme ovplyvnená predchádzajúcim vystavením koronavírusu a ktoré majú potenciál vytvárať všeobecne neutralizujúce protilátky,“ uviedol Altin s tým, že na presné pochopenie týchto mechanizmov je potrebný ďalší výskum.

Rozdiely v priebehu ochorenia

Zistenia by mohli pomôcť vysvetliť veľmi rozdielne reakcie ľudí na SARS-CoV-2, od miernych symptómov až po vážny priebeh ochorenia COVID-19 či smrť.

Je tiež možné, že rozdiely v protilátkovej odpovedi identifikované v tejto štúdii môžu pomôcť vysvetliť niektoré rozdiely v závažnosti prejavov COVID-19 u mladších a starších pacientov, ktorí majú inú minulosť súvisiacu s infekciou inými koronavírusmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jason LadnerJohn Altin
Firmy a inštitúcie Cell Reports MedicineNorthern Arizona UniversityTranslational Genomics Research Institute (Tgen)