Výskyt zhubných nádorov tráviaceho traktu stúpa, kľúčovým faktorom liečby je včasná diagnostika

Bolest brucha, lekar,
Foto: ilustračné, Getty images

Kľúčovým faktorom liečby zhubných nádorov tráviaceho traktu je ich včasná diagnostika. Výskyt týchto ochorení však napriek pokrokom v liečbe neustále stúpa. Hlavným problémom je nízky počet zachytení ochorenia v skorých štádiách, kedy sa dá ešte liečiť štandardnými terapeutickými postupmi.

Prevencia a včasná diagnostika sú preto základom pre zvýšenie percenta prežívania pacientov a zlepšenie kvality ich života. Tento cieľ si kladie projekt Vision, ktorý je podporený z programu Európskej únie pre výskum a inovácie Horizont 2020. Uviedla to zástupkyňa Biomedicínskeho centra (BMC) SAV pre komunikáciu a médiá Zuzana Vetrecin Čeplíková. Ústav experimentálnej onkológie BMC SAV, ktorý sa dlhodobo venuje výskumu zhubných nádorov tráviaceho traktu, je koordinátorom projektu.

Jedným z hlavných cieľov projektu Vision je hľadanie nových inovatívnych prístupov na včasnú diagnostiku týchto ochorení. Ambíciou projektu je zatraktívniť onkologický výskum pre mladých vedcov a lekárov a podporiť ich profesionálny rast. Projekt umožňuje mladým vedcom pracovať v renomovaných zahraničných laboratóriách, jeho úlohou je tiež posilnenie vedeckej spolupráce na národnej a medzinárodnej úrovni.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Vetrecin Čeplíková