Vyváža sa od nás čoraz viac liekov, najčastejšie do Česka a Litvy

Tabletky, lieky
Foto: Thinkstock.com

Vývoz kategorizovaných liekov má u nás stúpajúcu tendenciu. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková.

V roku 2018 štátny ústav evidoval 20 oznámení, vlani ich bolo 32. Najčastejšími dôvodmi bola zmena držiteľa registrácie a nedostupnosť v inej krajine EÚ, najčastejšie to boli Česko a Litva.

Klinické skúšania pomáhajú dostať sa k najnovšej liečbe

ŠÚKL minulý rok zaznamenal aj zvýšený počet žiadostí o klinické skúšania. Kým v roku 2018 ich bolo 87, minulý ich bolo 115.

Ako konštatovala Jurkemíková, klinické skúšania sú jednou z priorít v liekovej oblasti v celej Európskej únii vrátane Slovenska. Predstavujú totiž jeden zo spôsobov, ako sa pacienti za prísne kontrolovaných podmienok môžu dostať k najnovšej liečbe.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv v tomto roku zvýšil svoje personálne kapacity na oddelení klinického skúšania – prijali sme viacero nových posudzovateľov a koordinátorov a pripravujeme sa na zapojenie do jednotného informačného systému CTIS, ktorý vyplýva z EÚ Nariadenia o klinickom skúšaní humánnych liekov,“ informovala.

Viac sa hlásia aj nežiaduce účinky

Medziročne stúpol aj počet hlásení podozrení na nežiaduce účinky.

Štátny ústav sa pravidelne zapája do aktivít, ktoré zvyšujú povedomie o možnostiach hlásenia nežiaducich účinkov. V novembri sa opäť zapojil do týždňovej kampane MedSafetyWeek, ktorej sa zúčastnilo až 61 krajín.

Celkový počet žiadostí pri registrácii liekov je za vlaňajšok porovnateľný s rokom 2018. Štátny ústav sa podľa jeho hovorkyne minulý rok aktívnejšie zapájal do centralizovaných procedúr. Kým predvlani odborníci zo ŠÚKL pracovali na jednej registračnej procedúre, vlani ich bolo šesť.

Pokračovať v týchto aktivitách plánujú aj tomto roku, už im boli pridelené tri procedúry a o ďalšie sa budú uchádzať v priebehu roka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv