Vznikla nová odborová konfederácia, sú v nej aj sestry

SOS: Nová odborová konfederácia
Predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká, predseda Nového odborového zväzu polície Vojtech Klučarovsky, predseda Nových školských odborov Ľudovít Sebelédi, zástupca Moderných odborov Volkswagen v SOS Martin Mikula a predseda odborového zväzu Moderné odbory AIOS Marián Kalman | Foto: SITA/Braňo Bibel

Novú odborovú konfederáciu zakladá päť odborových organizácií, chcú sa vrátiť k pôvodnému zmyslu

Na Slovensku vzniká nová odborová konfederácia s názvom Spoločné odbory Slovenska (SOS). Novú odborovú konfederáciu zakladá päť odborových organizácií. Sú to to Moderné odbory AIOS, Moderné odbory Volkswagen, Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek, Nový odborový zväz polície a Nové školské odbory.

Predseda Nového odborového zväzu polície Vojtech Klučarovský tvrdí, že Slovensko potrebuje skutočné odbory, ktoré sa vrátia k svojmu pôvodnému zmyslu.

„Odbory, ktoré nebudú cestovné kancelárie, prerozdeľovači vianočných balíčkov alebo poslušné nástroje politických strán,“ povedal na stredajšej tlačovej besede.

„Hlavným cieľom SOS je ochrana a obhajoba práv a právom chránených záujmov zamestnancov, členov združených v členských organizáciách,“ uviedol Marián Kalman z Moderných odborov AIOS.

Monopol KOZ zanikne

Martin Mikula z Moderných odborov Volkswagen poukázal na to, že vznikom novej konfederácie zaniká monopol Konfederácie odborových zväzov SR.

Ľudovít Sebelédi z Nových školských odborov zdôraznil, že SOS je „odstrihnuté a nezávislé od politických strán a hnutí“.

Predstavitelia piatich odborových organizácií na tlačovej besede následne podpísali memorandum k vzniku novej odborovej konfederácie.

Členmi SOS nemôžu byť odborové organizácie a zväzy, ktoré nie sú nezávislé od politických strán a hnutí a sú akýmkoľvek spôsobom personálne previazané so zamestnávateľom alebo zamestnávateľským zväzom, u ktorého pôsobia alebo s ktorým vedú sociálny dialóg.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OZSaPA Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek