Vznikne Etická komisia pre klinické skúšanie liekov, zmení sa aj predpisovanie a výdaj humánnych liekov

liek, lieky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo zdravotníctva SR zriadi Etickú komisiu pre klinické skúšanie liekov, zdravotníckych pomôcok a pre štúdie výkonu diagnostickej zdravotníckej pomôcky in vitro.

Tá bude spolu so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) posudzovať žiadosti o povolenie týchto klinických skúšok a štúdií.

Ak etická komisia nebude súhlasiť s povolením klinického skúšania alebo štúdie, Slovensko predmetný biomedicínsky výskum nepovolí.

Opatrenia na zabránenie reexportu

Vyplýva to z novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

V zákone sú aj ďalšie opatrenia na zabránenie reexportu humánnych liekov zaradených do zoznamu kategorizovaných liekov, respektíve na zabezpečenie ich dostupnosti pre pacientov v Slovenskej republike.

Zmeny sa na základe podnetov z praxe týkajú aj predpisovania a výdaja humánnych liekov, dietetických potravín a zdravotníckych pomôcok.

Po novom sa tiež umožní vydanie takzvanej náhradnej zdravotníckej pomôcky alebo dietetickej potraviny so súhlasom pacienta a v rámci určeného limitu.

Zákon upraví aj poplatky

V oblasti veterinárnych liekov rezort zdravotníctva v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa týmto zákonom vytvoria implementačné mechanizmy v oblasti výroby, distribúcie, registrácie veterinárnych liekov.

Implementujú sa tiež ustanovenia nariadenia Európskej únie. Zákon upraví aj správne poplatky v oblasti veterinárnych liekov a v oblasti humánnej farmácie sa upravia poplatky za povolenie štúdie výkonu diagnostickej zdravotníckej pomôcky in vitro.

Novela zákona bude účinná od 1. januára budúceho roka. Súčasťou novely zákona je ustanovenie o preventívnych prehliadkach u zubára.

V budúcom roku sa zo zdravotného poistenia plne uhradia zdravotné výkony v základnom prevedení poskytnuté pri liečbe zubného kazu aj v prípade, ak poistenec neabsolvoval v tomto roku preventívnu zubno-lekársku prehliadku.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Zuzana Čaputová
    Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv