Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sanitky
Foto: SITA / Dušan Hein
15. 01. 2019 11:49 Zdravotníctvo Marek elias.jpg od SITA

Vzniknúť má nový druh záchraniek

Na Slovensku by mal vzniknúť nový druh ambulancií záchrannej zdravotnej služby. Určená by mala byť najmä na neodkladnú prepravu pacientov medzi zdravotníckymi zariadeniami, ktorí vyžadujú poskytovanie zdravotnej starostlivosti počas prepravy.

Uvádza sa to v predbežnej informácií o novele zákona o poskytovateľoch. V týchto dňoch ju do pripomienkového konania pripravilo ministerstvo zdravotníctva.

Zámerom je aj zriadenie dopravnej zdravotnej služby, ktorá bude určená:

  • na prepravu osoby do zdravotníckeho zariadenia alebo
  • medzi zdravotníckymi zariadeniami alebo
  • po poskytnutí zdravotnej starostlivosti zo zdravotníckeho zariadenia.

Zámerom úpravy je priamy dohľad a kontrola nad týmito poskytovateľmi. Ako uvádza ministerstvo, na Slovensku sa totiž rozmohlo množstvo fiktívnych poskytovateľov takýchto služieb.

„Taxíky“ sa neosvedčili

„Zároveň v aplikačnej praxi je nevyhnutné zriadiť dopravnú zdravotnú službu, pretože dopravu zo zdravotníckych zariadení v súčasnosti zabezpečuje „taxík“ na základe voľnej živnosti,“ upozorňuje ministerstvo.

Pri takejto preprave sa podľa ministerstva používajú staré a nekvalitné vozidlá. Taktiež sa objavujú sťažnosti na neetické správanie vodičov či výšku úhrady za prepravu. Nová úprava je nevyhnutná aj vo vzťahu k nakladaniu s osobnými údajmi a ich sprístupňovaniu vodičom „taxíka“.

V súvislosti so zriadením nových poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je zámerom ustanoviť ich povinnosti a sankcie v prípade ich porušovania, uzatvára svoj zámer ministerstvo.

K téme

Zákaz prijímať nezaočkované deti do škôlok je bližšie k prijatiu Novela zákona zamedzujúca špekuláciám pri cenotvorbe liekov prešla do druhého čítania

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X