WHO pomôže bývalým štátom Sovietskeho zväzu s vakcínami, program doplní iniciatívu COVAX

AstraZeneca, vakcína, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP

Regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge v súvislosti s vakcínami proti koronavírusu spúšťa pomoc pre šesť štátov bývalého Sovietskeho zväzu – Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Ukrajinu a Moldavsko.

Kluge potvrdil klesajúci trend počtu prípadov ochorenia COVID-19 na európskom kontinente, čísla sú však podľa neho stále vysoké. Tvrdí, že nová pomoc, v rámci ktorej chce pomôcť sextetu spomenutých krajín, dopĺňa existujúci vakcinačný program Európskej únie a iniciatívu COVAX podporovanú WHO.

Viac o téme: Koronavírus

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

„Vakcíny ponúkajú spôsob, ako sa rýchlejšie vymaniť z tejto pandémie. To však len vtedy, ak zabezpečíme prístup pre všetky krajiny bez ohľadu na ich životnú úroveň. Nespravodlivý prístup k vakcínam sa môže vypomstiť. Čím dlhšie vírus pretrváva, tým väčšie je riziko nebezpečných mutácií,“ vyhlásil Kluge.

Päťdesiatdvaročný belgický lekár považuje za dobrú správu, že v Európe počas ostatných štyroch týždňov klesol počet nových prípadov koronavírusu, súvisiacich úmrtí i hospitalizovaných pacientov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hans Kluge
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia