WHO schválila núdzové použitie vakcíny od spoločnosti Novavax, mala by smerovať do chudobnejších krajín

Virus Outbreak Novavax Vaccine
Vakcína od spoločnosti Novavax. Foto: SITA/AP

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok schválila núdzové použitie vakcíny proti koronavírusu, ktorú vyrába americká spoločnosť Novavax v spolupráci s Indickým sérovým inštitútom (Serum Institute of India).

Viac o téme: Koronavírus

Otvorila tým cestu pre zaradenie prípravku do medzinárodného programu COVAX, ktorý sa pod záštitou Organizácie Spojených národov (OSN) usiluje sprístupniť vakcíny chudobnejším krajinám.

Vakcína sa stala deviatym liečivom, ktorý dostal od zdravotníckej agentúry svetovej organizácie povolenie na núdzové použitie v boji proti pandémii koronavírusu.

O schválenie požiadali ešte v septembri

Novavax a Serum Institute of India požiadali WHO o schválenie vakcíny v septembri. Prípravok sa jednoduchšie skladuje a preváža ako niektoré iné vakcíny.

Dlho sa očakáva, že táto očkovacia látka zohrá dôležitú úlohu vo zvýšení dodávok pre chudobné krajiny, ktoré nutne potrebujú vakcíny.

Milióny dávok pôjdu do programu COVAX

Novavax tento rok podpísal dohodu s očkovacou alianciou Gavi, že poskytne 350 miliónov dávok vakcín programu COVAX, ktorého cieľom je distribúcia vakcín do krajín s nízkymi a strednými príjmami.

Väčšinu z týchto dávok vyrobí Serum Institute of India. Žiadosť o schválenie tejto vakcíny od novembra posudzuje aj Európska lieková agentúra (EMA).

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúraNovavaxOrganizácia Spojených národov (OSN)Serum Institute of IndiaWHO Svetová zdravotnícka organizácia