WHO varuje pred rastom prípadov koronavírusu v Afrike, pre nedostatok vakcín pozastavili očkovanie

Afrika, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP

Poprední predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v piatok varovali pred rastúcim počtom prípadov ochorenia COVID-19 a súvisiacich úmrtí v Afrike. Ako ďalej upozornili, veľký počet krajín na kontinente musel pozastaviť očkovanie druhou dávkou vakcíny proti koronavírusu, pretože nemalo dostatok zásob.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus poukázal na to, že minulý týždeň prípady koronavírusu v Afrike vzrástli o 52 percent a úmrtia súvisiace s pandémiou o 32 percent. „Očakávame, že sa situácia ešte zhorší,“ skonštatoval.

Viac o téme: Koronavírus

Bohatšie krajiny sa zaviazali, že sa s menej rozvinutými krajinami podelia o miliardy dávok vakcín proti koronavírusu. Predstavitela WHO však upozorňujú, že čas má v tomto prípade zásadný význam. Poradca šéfa WHO Bruce Aylward odhadol, že viac ako 30 alebo 40 krajín, ktoré mali dostať druhé dávky vakcíny od spoločnosti AstraZeneca ich nedostanú hneď. Organizácia podľa jeho slov pracuje s výrobcami očkovacích látok na ďalších dávkach.

Nedostatok vakcín podľa Aylwarda tvrdo zasiahol krajiny v subsaharskej Afrike, častiach Latinskej Ameriky, Blízky východ a južnú Áziu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia