WHO varuje pred smrtiacou druhou vlnou na Blízkom východe, po lockdowne sú menej ostražití

Koronavírus, Španielsko
Foto: ilustračné, SITA/AP

S blížiacou sa zimou a nárastom prípadov nákazy koronavírusom na Blízkom východe vo štvrtok regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) varoval, že jediný spôsob, ako sa vyhnúť masovým úmrtiam, je urýchlene sprísniť obmedzenia a zaviesť preventívne opatrenia.

Ahmed al-Mandhari, regionálny riaditeľ WHO pre východné Stredomorie, počas brífingu z Káhiry vyjadril obavy z toho, že krajiny sú po prísnych lockdownoch menej ostražité. „V našom regióne sa stále naplno nedodržiavajú základné pandemické pravidlá, od sociálnych rozostupov po nosenie rúšok,“ upozornil s tým, že dôsledky tejto situácie sú jasne viditeľné v preplnených nemocniciach naprieč regiónom.

Viac o téme: Koronavírus

Zároveň tiež poznamenal, že počas uplynulých deviatich mesiacov už nákazu v regióne potvrdili u viac ako 3,6 milióna ľudí a viac ako 76-tisíc ochoreniu podľahlo, pričom životy „rovnakého počtu – ak nie viac – sú v ohrození„, ak krajiny nezačnú konať, aby zabránili naplneniu tejto hroznej predpovede.

Viac ako 60 % nových prípadov za ostatný týždeň hlásili Irán, Jordánsko a Maroko. Počty nakazených stúpajú aj v Libanone a Pakistane, zatiaľ čo Jordánsko, Tunisko a Libanon registrujú najvyššie denné prírastky úmrtí v regióne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ahmed al-Mandhari