Z kolabujúcich nemocníc obviňujú súkromníkov, tí sa urputne bránia. Štatistiky ukázali, kde je pravda

koronavírus, Fakultná nemocnica Žilina
Foto: ilustračné, SITA/FNsP Žilina

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) minulý týždeň na tlačovej konferencii skritizoval nemocnice v súkromných rukách za to, že nedostatočne pomáhajú tým štátnym. „Mrzí ma sebecký prístup okolitých nemocníc hlavne v rukách finančných skupín,“ vyhlásil.

Premiér týmito slovami reagoval na extrémnu situáciu vo Fakultnej nemocnici v Nitre, ktorá je podľa jej riaditeľa Milana Dubaja na hrane možností. Hospitalizovaných má približne 250 pacientov s COVID-19, pričom ochoreniu podľahli aj traja členovia personálu.

Matovič tiež povedal, že súkromné nemocnice si radšej hľadajú výhovorky a „nepomôžu v ťažkej situácii štátnej nemocnici, ktorá sa o pacientov stará s maximálnym vypätím síl“.

Katastrofa v Nitre

Olej do ohňa prilial aj predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Na sociálnej sieti napísal, že aj vďaka jeho práci sa „podarilo, aby ministerstvo zatlačilo na súkromné nemocnice, aby konečne prijímali viac COVID-19 pacientov“.

Visolajský pracuje ako pediater práve v nitrianskej nemocnici, kde aktuálne majú najväčší počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Podľa jeho opisu sanitky s pacientmi s podozrením na nový koronavírus často čakajú hodiny, kým ich vôbec v nemocnici príjmu. Súkromné nemocnice však môžu prijatie takýchto pacientov odmietnuť. Tie sa bránia, že to nerobia.

Súkromníci sa bránia

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) považuje za neprijateľné, aby nemocnice, ktoré nie sú vo vlastníctve štátu, boli obviňované z nedostatočnej participácie na boji s pandémiou COVID-19,“ vyjadril sa riaditeľ kancelárie ANS Miroslav Valaštík.

Valaštík takisto upozornil na to, že viaceré neštátne nemocnice sú pod náporom infikovaných pacientov rovnako na pokraji kolapsu a mali či majú desiatky infikovaných zdravotníkov.

„Každá z nemocníc má v súčasnej situácii vyčlenené lôžka pre infikovaných pacientov podľa nariadení ministerstva zdravotníctva a viaceré z nich aj nad rámec tohto počtu,“ argumentuje Valaštík.

Červené nemocnice

Regionálne nemocnice bez ohľadu na ich vlastníka sú podľa jeho slov od začiatku pandémie zapojené do starostlivosti o infikovaných pacientov. Robia tiež maximum preto, aby sa postarali o čo najviac z nich.

Príkladom sú reprofilizované alebo ľudovo červené nemocnice v Galante, Handlovej, Novom Meste nad Váhom, Krompachoch či Zlatých Moravciach. Asociácia sa ohradila aj voči tvrdeniam, že by niektoré z ich nemocníc nespĺňali personálne normatívy.

„Otvárať v tejto situácii otázku personálnych normatívov, keď každý zdravotník pomáha bez ohľadu na normatívy ako len vie, je úplne scestné,“ reagoval Valaštík a dodal, že žiaden z návrhov na zlepšenie, ktorý ANS predložilo, LOZ nikdy nepodporil.

Takmer polovica u neštátnych

Situácia vo všetkým slovenských nemocniciach je vážna. V zdravotníckych zariadeniach patriacich pod ANS bolo k 5. januáru hospitalizovaných 1 265 pacientov, čo je 44,1 percent zo všetkých pacientov hospitalizovaných pre ochorenie COVID-19.

Z údajov, ktoré pre Webnoviny.sk poskytol analytik a matematik Ivan Bošňák a ktoré vypracovala Eva Capková z Fakulty sociálnych a ekonomických vied na Univerzite Komenského v Bratislave vyplýva, že nemocnice bojujú s pandémiou pomerne rovnomerne.

K 31. decembru sa v štátnych nemocniciach nachádzalo 1 830 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19, pričom v neštátnych ich ležalo 842. Ak sa však pozrieme na celkovú kapacitu štátnych a neštátnych nemocníc, ide o veľmi podobný pomer.

Okolo 60 percent

Štátne nemocnice boli ku koncu roka vyťažené na 66,69 percenta, neštátne o niečo menej, a to na 64,87 percenta.

Ak napríklad spomenieme neštátne zariadenie Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave, ktorý má podľa oficiálnej stránky kapacitu 195 lôžok, aktuálne je tam hospitalizovaných až 203 pacientov s ochorením COVID-19.

V ostatných štátnych bratislavských nemocniciach zatiaľ kapacita nie je takto extrémne využitá, aj keď sú, samozrejme, výrazne vyťažené. Na základe štatistík a tohto príkladu možno povedať, že zatiaľ sa na starostlivosti všetky nemocnice podieľajú podľa svojich možností.

Netreba tiež zabúdať, že väčšina súkromných nemocníc pomáhala aj počas plošných testovaní, veľa z nich má vo svojich priestoroch stále zriadené mobilné odberové miesta a zdravotný personál sa zapojil do aktivít rezortu zdravotníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva CapkováIgor MatovičIvan BošňákMilan DubajMiroslav ValaštíkPeter VisolajskýRichard Raši
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaLOZ Lekárske odborové združenieUK Univerzita Komenského v BratislaveVýbor NR SR pre zdravotníctvo