Z lode Diamond Princess evakuovali niekoľko Američanov, po príchode ich dajú do karantény

Diamond Princess
Z Japonska v pondelok ráno tamojšieho času evakuovali niekoľko Američanov. Foto: SITA/AP, William Luther /The San Antonio Express-News

Z Japonska v pondelok ráno tamojšieho času dve lietadlá odviezli niekoľko Američanov, ktorých zadržiavali na výletnej lodi Diamond Princess pre šírenie koronavírusu. Cestu zaplatila americká vláda.

Na palube plavidla sa nachádzalo približne 400 občanov USA. Loď s 3700 osobami držia od 3. februára v karanténe v Jokohame, aby zabránili šíreniu vírusu, ktorý tam zrejme priniesol muž cestujúci z Hongkongu.

Počet chorých na palube stúpol

Japonské úrady v nedeľu potvrdili, že na palube stúpol počet chorých na 355. Medzi nimi je najmenej 40 Američanov, ktorých budú liečiť v Japonsku. Pre CBS to uviedol Anthony Fauci, riaditeľ Národného ústavu pre alergické a infekčné choroby.

Zatiaľ nie je známe, koľko ľudí sa nachádza v lietadlách, ktoré by mali pristáť na vojenských základniach.

„Ak sa u týchto osôb začnú prejavovať príznaky, budú ich musieť na palube oddeliť od ostatných cestujúcich,“ povedal Fauci. Po príchode do Spojených štátov ich dajú na 14 dní do karantény.

Niektorí ľudia počkajú na koniec karantény

Niektorí Američania odmietli opustiť loď a rozhodli sa radšej počkať na ukončenie karantény naplánované na 19. februára. Loď by mali opustiť aj obyvatelia Izraela, Hongkongu a Kanady. Austrália v pondelok oznámila, že evakuuje 200 svojich obyvateľov.

Japonská vláda medzitým do každej kajuty Diamond Princess poslala jeden mobilný telefón s aplikáciou, vďaka ktorej sa môžu cestujúci spojiť s lekármi či odborníkmi v oblasti duševného zdravia.

Aplikácia vytvorená ministerstvom zdravotníctva funguje len v smartfónoch zaregistrovaných v Japonsku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom