Z rizikových krajín prišlo za posledné týždne až 3-tisíc ľudí. Ministerstvo upozorňuje na import koronavírusu

Cestovanie
Ilustračné foto: SITA/(Photo/ Britta Pedersen/dpa via AP)

Od zrušenia štátnej karantény na Slovensku pribudli stovky prípadov COVID-19. Viac než polovica z nich bola importovaná.

Viac o téme: Koronavírus

Ministerstvo zdravotníctva prostredníctvom sociálnej siete Facebook opäť vyzvalo ľudí, aby sa správali zodpovedne. Mnohé z importovaných prípadov koronavírusu totiž súvisia s návratom z rizikových krajín.

Od 10. júna (od času zrušenia štátnej karantény) sme na našom území zaznamenali 581 nových prípadov ochorení COVID-19, z toho 277 bolo importovaných zo zahraničia. Z nich viac ako polovica, 157, je z tzv. rizikových krajín (podľa aktuálne platného zoznamu),“ priblížilo ministerstvo.

Povinná registrácia a test na COVID-19

Všetci navrátilci z tzv. rizikových krajín, ktoré nie sú v zozname bezpečných krajín, musia bezprostredne po návrate kontaktovať príslušný regionálny úrad, zaregistrovať sa a absolvovať vyšetrenie na COVID-19 vrátane domácej karantény.

Informačno-preventívna SMS

Ako ministerstvo pripomenulo, od 20. júla dostali všetci držitelia SIM kariet informačno-preventívnu SMS o povinnosti registrácie a testu na Covid-19 po príchode z rizikovej krajiny.

Na výzvu k zodpovednosti zareagovalo takmer 3-tisíc ľudí. „Ide o počet osôb, ktoré sa od 20. júla po návrate z rizikovej krajiny zaregistrovali a absolvovali test na ochorenie COVID-19,“ spresnilo ministerstvo.

V zozname menej rizikových krajín sú podľa Úradu verejného zdravotníctva SR Austrália, Belgicko, Cyprus, Česká republika, Čína, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Holandsko, Írsko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švajčiarsko a Taliansko.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)