Za 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku takmer o tretinu

Inkubator.jpg
Foto: Pixabay.com

Dlhodobé zdravotné následky sa u predčasne narodených detí vyskytujú 10-krát častejšie

Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku takmer o tretinu. Informovalo o tom občianske združenie Malíček v tlačovej správe.

Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55-tisíc detí, pričom každé 11. dieťa príde na svet predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva. Štandardné tehotenstvo pritom trvá 40 týždňov.

Dlhodobé zdravotné následky sa práve u predčasne narodených detí vyskytujú 10-krát častejšie ako u donosených novorodencov a v celej Európe nedonosené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov.

Svetový deň predčasne narodených detí – 17. november

K zvýšeniu povedomia o problematike predčasne narodených detí každoročne napomáha aj Svetový deň predčasne narodených detí, ktorý si celý svet pripomína 17. novembra.

Bol založený európskymi rodičovskými organizáciami a rodičmi predčasne narodených detí, ktorí sa rozhodli informovať o problematike predčasných pôrodov. Od roku 2011 má oficiálne miesto už aj v slovenskom kalendári.

Občianske združenie Malíček každoročne organizuje pri tejto príležitosti v rámci Slovenska rôzne kultúrne a spoločenské podujatia.

Osobnostiam odovzdali Purpurové srdce

Tento rok sa konal v poradí už 7. ročník odovzdávania cien Purpurové srdce. Malíček v tento benefičný večer oceňuje osobnosti, ktoré sa práve svojou činnosťou a pôsobením pričinili o zlepšenie situácie predčasne narodených detí – či už na akademickej, nemocničnej alebo domácej pôde.

„Purpurové srdcia sú silné ako všetky nedonosené deti, nie však natoľko silné, aby vydržali tvrdý úder. Život a smrť ide ruka v ruke a my môžeme ďakovať medicíne, pokroku a predovšetkým starostlivosti zdravotného personálu za to, že aj extrémne nezrelé deti sú dnes medzi nami – veselé a plné života“, uviedla Ľubica Kaiserová z občianskeho združenia Malíček.

Prvé ocenenie pre osobnosť neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti si odniesol lekár Michal Jánoš z Novorodeneckého oddelenia Fakultnej nemocnice v Žiline, ktorý sa novorodencom venuje viac ako 40 rokov.

Ocenenie pre osobnosť Malíčka patrilo zdravotnej sestre Márii Drábikovej, lekárke Ľubici Pejhovskej, ale aj Klinike detskej oftalmológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.

Rozsvietené dominanty

V dňoch 16. až 18. novembra sa pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí rozžiaria purpurovou farbou rôzne dominanty.

Napríklad Mestská radnica v Trnave, Divadelné námestie v Martine alebo nová budova SND a vyhliadková veža UFO v Bratislave.

Zažiaria aj Dóm sv. Alžbety v Košiciach, Mestská radnica a vodárenská veža v Prešove, mestský úrad v Nových zámkoch, Divadlo A. Bagara v Nitre, ale aj Hodinová veža v B. Bystrici.

Občianske združenie Malíček už sedem rokov poskytuje podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku. Vznikol z iniciatívy rodičov s podobnými skúsenosťami s predčasným narodením dieťaťa.

Malíček svojimi aktivitami zvyšuje osvetu o problematike predčasne narodených detí a poskytuje informácie a podporu rodičom. Zároveň spolupracuje s medzinárodnou organizáciou EFCNI (Európska nadácia pre zdravie novorodencov), ktorá sa zameriava na tvorbu štandardov zdravotnej starostlivosti o nezrelých novorodencov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OZ Malíček