Za kŕčovými žilami sa ukrýva chronický zdravotný problém, upozorňuje lekár

Kŕčové žily, varixy
Ilustračné foto: Getty Images

Jedným z najčastejších problémov, kvôli ktorým pacienti prichádzajú do Cievnej chirurgickej ambulancie Nemocnice AGEL Zvolen, sú varixy.

Ide o ochorenie, ktoré postihuje ženy štyrikrát častejšie ako mužov. Spôsobuje ho oslabenie žilovej steny a chlopní. Príčinou môžu byť aj hormonálne zmeny v tehotenstve, dlhodobé sedenie, alebo, naopak, dlhodobé státie, obezita či dedičné faktory, ako poruchy väziva alebo oslabené cievne steny,“ vysvetľuje chirurg Dalibor Panuška.

Aj u mladých ľudí môžu byť neliečené varixy zdrojom dlhoročného utrpenia, chorobnosti až invalidity,“ upozorňuje lekár, podľa ktorého by varixy mali byť liečené a v správny čas operované.

U mnohých pacientov sa vytvoria znova

A to aj napriek tomu, že až 60 percent ľudí sa ani po operácii varixov nevyhne ich recidíve. Jednoducho povedané, po čase sa objavia znova.

Z týchto prípadov je len 3-6 percent recidív spôsobených nesprávnou liečbou,“ dopĺňa. Ostatné sú podľa doktora Panušku spôsobené chronickou žilovou nedostatočnosťou, ktorá stále nie je celkom medicínsky pochopená a vysvetlená, informuje AGEL v tlačovej správe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dalibor Panuška
Firmy a inštitúcie AGELNemocnica Zvolen