Za ľudí: Úrad pre dohľad by mal dostať viac kompetencií, vyjadrenia Kalavskej sú zavádzajúce

Andrej Kiska, Za ľudí
Bývalý prezident SR a líder strany Andrej Kiska počas tlačovej besedy novej politickej strany Za ľudí. Foto: SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 23. októbra 16:20

Vyhlásenia ministerky zdravotníctva o nezrušiteľnosti výberového konania na záchranky podľa strany Za ľudí nemajú oporu v zákone a sú vyslovene zavádzajúce. Strana o tom informovala na tlačovom brífingu. „V slušnom štáte každé rozhodnutie orgánu štátnej správy musí byť preskúmateľné a zrušiteľné. Jediné, čo je nezrušiteľné, je smrť,“ uviedla líderka strany pre oblasť zdravotníctva Andrea Letanovská.

Podozrenie z korupcie

Ako dodala, orgány štátnej správy a ich predstavitelia sú povinní za každých okolností postupovať v zmysle zákona. Prípadné úmyselné konanie predstaviteľov štátnych orgánov a iných osôb, ktoré smerujú k nastoleniu a zachovaniu protiprávneho stavu, môže podľa nej veľmi ľahko vyvolať podozrenie z korupčného správania a naplňuje skutkovú podstatu niektorých trestných činov.

„My dnes namiesto toho, aby sme zrušili jasne protizákonný tender na záchranky, ideme zrušiť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Naša strana je presvedčená o tom, že tento úrad má dostať viac kompetencií a možností,“ konštatoval predseda strany Za ľudí Andrej Kiska.

Ministerka uvažovala správne

Úrad je podľa neho nástroj na to, aby sme v zdravotníctve nastavili bič na tých, ktorí chcú iba ryžovať peniaze a nechávajú zomierať našich ľudí.

„Všetky tendre, ktoré robilo ministerstvo doteraz, sa stali synonymom korupcie a klientelizmu, všetky boli zmarené a skončili na súde. Ak ministerka uvažovala, aby sa to urobilo lepšie, uvažovala správne, ale nevyšlo to,“ uzavrela Andrea Letanovská.

Ministerstvo: Konali sme, Haška vláda odvolala

Ako v reakcii uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva (MZ SR) Zuzana Eliášová, ministerstvo odmieta tvrdenia, že by v danej veci nekonalo.

Práve naopak, v súvislosti s predmetným výberovým konaním okamžite, na základe medializovaných informácií, na rozdiel ostatných subjektov ako jediné iniciovalo v rámci svojej pôsobnosti konkrétne právne kroky a podalo podnet na prešetrenie na generálnu prokuratúru,“ uviedla Eliášová.

Ako dodala, ministerka zároveň v uplynulých týždňoch v rámci svojej právomoci podala Vláde SR návrh na odvolanie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Kabinet ho na utorňajšom zasadnutí schválil a predsedu úradu pre dohľad Tomáša Haška z pozície odvolal.

Tender nie je možné zrušiť

Ministerstvo zdravotníctva podľa Eliášovej v najbližšom období predloží návrh na zmenu súčasnej právnej úpravy. Jeho predmetom bude nastavenie takých pravidiel a postupov v procese výberového konania na obsadenie ambulancií záchrannej zdravotnej služby, ktoré nebudú vzbudzovať žiadne pochybnosti o zákonnosti, transparentnosti tohto procesu a v budúcnosti vylúčia akékoľvek podozrenia, ktoré boli v uplynulých dňoch a týždňoch v súvislosti s predmetným výberovým konaním zverejnené.

Čo sa týka možného zrušenia tendra, podľa právneho výkladu MZ SR jeho zrušenie nie je možné. Opakovane uvádzame, že ministerstvo nedisponuje zákonnou pôsobnosťou zrušiť predmetné výberové konanie,“ konštatovala hovorkyňa rezortu.

Jednotlivé subjekty, ktoré prezentujú svoje právne názory o možnosti zrušenia tendra neiniciujú podľa ministerstva konkrétne kroky, dávajú len všeobecné vyhlásenia, ktorými podľa rezortu zavádzajú verejnosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáAndrea LetanovskáAndrej Kiska
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR