Začala kampaň na zvýšenie povedomia o rakovine pľúc

Pluca.jpg
Foto: Pixabay.com

Súčasťou kampane s názvom Nesúď, ale buď opatrný je putovná výstava obrovskej makety pľúc s vyobrazeniami trinástich pľúcnych ochorení.

Slovensko sa pri príležitosti Mesiaca povedomia o rakovine pľúc zapojilo do celosvetovej kampane s názvom Nesúď, ale buď opatrný (Don’t judge, take care), ktorú vyhlásila organizácia Lung Cancer Europe.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedla prezidentka OZ Druhý dych Denisa Selická, cieľom kampane je upriamiť pozornosť verejnosti na túto diagnózu, a to najmä v súvislosti s prevenciou a včasným odhalením príznakov.

V rámci kampane dnes v bratislavskom nákupnom centre Eurovea spustili výstavu obrovskej makety pľúc s vyobrazeniami trinástich pľúcnych ochorení. Maketa bude v Bratislave do 12. novembra, následne ju vystavia v Banskej Bystrici (15. novembra), Prešove (19. a 20. novembra) a Nitre (23. – 25. novembra).

Záujemcovia si na výstave budú môcť taktiež dať bezplatne odmerať vitálnu kapacitu pľúc a dostanú brožúrku s témou pľúcnych ochorení a letáky združenia Druhý dych.

„Rakovina pľúc zmení človeku život, my však nechceme, aby v tom pacienti ostali sami. Naším cieľom je pomáhať v boji s ochorením nielen im, ale aj ich najbližším, pretože ochorenie postihne celú rodinu, priateľov aj blízkych,“ vyhlásila Selická.

Rakovina pľúc je celosvetovo najčastejšie nádorové ochorenie u mužov a tretie najčastejšie u žien. Na Slovensku každý rok diagnostikujú viac ako 2 500 nových prípadov, z toho približne 700 tvoria ženy.

Najčastejším typom pľúcnej rakoviny je takzvaný nemalobunkový karcinóm pľúc, ktorý tvorí až 85 percent prípadov. Najzhubnejší typ rakoviny pľúc je malobunkový, ktorý tvorí 15 až 25 percent všetkých pľúcnych nádorov, agresívne rastie a rýchlo metastázuje.

„Karcinóm pľúc môže postihnúť muža aj ženu, fajčiara aj nefajčiara. Hoci postihuje častejšie mužov, počet žien s rakovinou pľúc stúpa. Navyše pribúdajú pacienti nižších vekových skupín. A hoci nie všetci, ale väčšina tých, ktorí majú túto diagnózu, bola v kontakte s tabakom,“ vyhlásil Peter Beržinec z Onkologického oddelenia Špecializovanej nemocnice sv. Svorada v Nitre.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom