Záchranársky júl: Viac tráviacich ťažkostí aj resuscitácií

ZDRAVOTNÍCTVO: Sanitka novej generácie
Foto: SITA / Marek Mrviš

Prvý prázdninový mesiac uskutočnili zdravotnícki záchranári a lekári spoločnosti Falck 15 891 výjazdov. To je o 709 výjazdov viac ako v júni.

Potvrdzuje sa zároveň trend letných mesiacov, keď najčastejšie volajú záchranárov k ošetreniu rôznych druhov úrazov. V júli ich bolo až 1 901. Agentúru SITA o tom informovala PR špecialistka skupiny Falck Kvetoslava Kirchnerová.

Najväčší medzimesačný nárast Falck záchranári zaznamenali v prípade tráviacich ťažkostí, ku ktorým ich privolali v 1 754 prípadoch. „Ide o nárast až o 235 pacientov, ktorí si vyžiadali ošetrenie,“ hovorí lekárka Eva Havlíková zo spoločnosti Falck Záchranná.

Denne 526 výjazdov

Záchranári však veľmi často pomáhajú aj pacientom s vysokým tlakom, psychiatrickými diagnózami, dýchacími ťažkosťami a bolesťami v hrudníku. Denne počas júla uskutočnili záchranári 526 výjazdov.

Z celkového počtu ošetrených pacientov tvorili deti viac ako sedem percent. „Záchranári poskytovali v júli prvú pomoc častejšie chlapcom ako dievčatám. Konkrétne si vyžadovalo pomoc o 60 chlapcov viac ako dievčat,“ dodáva Havlíková.

V prípade dospelých je to naopak a záchranárov Falcku privolali na ošetrenie k ženám o 437-krát častejšie ako k mužom.

Na čele stále Trnava

Aj v júli najčastejšie zasahovala posádka rýchlej zdravotnej pomoci v Trnave, ktorá uskutočnila 322 výjazdov. Po Trnave nasledovali posádky zo Žiliny a zo Spišskej Belej.

Najčastejšie pomáhali záchranári Falcku pacientom v pondelok a počas víkendu. „Jedným z dôvodov môžu byť dovolenky a rôzne výlety,“ domnieva sa Havlíková.

Záchranári tiež zasahovali pri 416 pacientoch, ktorí sa zranili pri dopravných nehodách. Z toho poskytovali prvú pomoc 63 deťom do 18 rokov.

Oproti júnu sa v júli výraznejšie zvýšil počet resuscitácií pacientov. Oživovať museli záchranári 135 ľudí, najviac vo Svidníku a v Trnave.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Falck