Zachráni nemocnicu v Dolnom Kubíne petícia? S jej preradením na nižšiu úroveň nesúhlasí viac ako 20-tisíc ľudí

Petícia
Foto: Ilustračné foto, SITA

Petíciu za záchranu Dolnooravskej nemocnice s poliklinikou MUDr. L. Nádaši Jégého podpísalo už viac ako 22-tisíc ľudí. Informoval o tom primátor Dolného Kubína a predseda petičného výboru Ján Prílepok.

Petícia reaguje na avizovanú optimalizáciu nemocníc, podľa ktorej by bola dolnokubínska nemocnica z regionálnej úrovne transformovaná na komunitnú.

Hrozí zrušenie oddelení

Podľa dolnokubínskeho primátora by takáto transformácia fakticky znamenala zrušenie fungujúcich oddelení nemocnice.

„Už tretí rok žijeme v meste s pocitom, že reforma zdravotníctva má priniesť zrušenie alebo veľmi výrazné obmedzenie poskytovania zdravotnej starostlivosti v nemocnici. Zamestnanci nemocnice sú posledných 15 mesiacov neuveriteľne vyťažení. Prichádza tretia vlna pandémie a zdravotníci opäť vedia, že nebudú mať dovolenku. A niekde na pozadí sa objavuje pocit, že ich práca bude zrušená. Preto sme cítili potrebu postaviť sa za týchto ľudí,“ uviedol Prílepok.

Patrí medzi najlepšie nemocnice

Predseda dolnooravského združenia miest a starosta obce Zázrivá Matúš Mních upozornil, že dolnokubínska nemocnica patrí do šestice najlepších nemocníc svojho typu na Slovensku.

„Nemocnicu netreba oddlžovať, spĺňa akékoľvek kritériá hodnotenia. Nechápem snahu, prečo by sa práve tu mali rušiť či redukovať lôžkové oddelenia, keď kvalita hovorí o niečom inom,“ poznamenal Mních.

Rarita na Slovensku

K petičným snahám na Orave sa vyjadrila aj predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.

„Chcem ubezpečiť a najmä upokojiť občanov, že hoci náš postup nemedializujeme, podnikáme reálne kroky k stabilizácii nemocníc. S ministerstvom intenzívne rokujeme a argumentujeme zlou dopravnou infraštruktúrou, regionálnou dostupnosťou, veľkosťou spádových území, silnou demografiou, ale i komplexnými kvalitatívnymi dátami. Všetky naše nemocnice už roky hospodária vyrovnane, čo je na Slovensku raritné,“ vyhlásila Jurinová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erika JurinováJán PrílepokMatúš Mních
Firmy a inštitúcie Dolnooravská NsP Dolný KubínŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)