Začína Svetový týždeň boja proti glaukómu

Oko
Foto: Thinkstock
Ľudia si budú môcť vyšetriť zrak od pondelka do stredy v očných ambulanciách nemocnice Košice – Šaca.

Nemocnica Košice-Šaca sa počas budúceho týždňa zapojí do Svetového týždňa boja proti glaukómu – zelenému zákalu. Aj tento rok si ho pripomenie bezplatným vyšetrením vnútroočného tlaku na všetkých pracoviskách.

Ide o prevenciu ochorenia očí, ktoré aj napriek modernej diagnostike môže ešte aj v dnešnej dobe viesť k slepote. Agentúru SITA o tom informovala manažérka komunikácie prevádzkovateľa nemocnice AGEL SK Lucia Kočková.

Svetový týždeň boja proti glaukómu potrvá od 11. do 18. marca. Meranie vnútroočného tlaku bude tento rok prebiehať priamo v očných ambulanciách na troch miestach.

V pondelok 11. marca v očnej ambulancii centra v Cassovare, v utorok 12. marca priamo v Nemocnici Košice-Šaca a v stredu 13. marca akcia prebehne v poliklinike vo vstupnom areáli USS Košice. Merania budú prebiehať v čase od 9:00 do 12:00.

Začína to nenápadne

Zelený zákal nebolí a preto v počiatočnom štádiu pacient nepociťuje žiadne ťažkosti a ani zmeny vo videní. Môže ale viesť až k slepote a to hlavne vtedy, keď je neskoro diagnostikovaný.

„Zelený zákal môže prebiehať bez zjavných prejavov. Častokrát môže byť diagnostikovaný náhodne pri preventívnom vyšetrení. Inokedy sa môže prejavovať bolesťou hlavy v čelovej a spánkovej oblasti alebo pociťovaním tlaku za okom. Glaukóm sa môže prejaviť aj prudkou záchvatovitou bolesťou hlavy a oka, ktorá je sprevádzaná zhoršením videnia. V medicínskom slovníku sa tomuto prejavu hovorí glaukómový záchvat,“ vysvetlila očná lekárka Lucia Krnáčová.

Ochorenie je sprevádzané vyššími hodnotami očného tlaku, ktorý vedie k poškodeniu zrakového nervu, zmien v periférnom videní a v konečnom štádiu, ak nie je liečený, alebo je liečený nedostatočne, až k slepote.

Oci.jpg
Foto: Pixabay.com

Je neliečiteľný, pacientov sa však dá stabilizovať

Prevenciou môže byť pravidelná preventívna prehliadka na očnom oddelení.

„Každý by mal absolvovať meranie očného tlaku aspoň pri preventívnych prehliadkach. Patrí to k základnému očnému vyšetreniu a ide o „prvotný záchyt“ ochorenia. Ak sú hodnoty očného tlaku zvýšené, treba urobiť ďalšie vyšetrenia na vylúčenie zeleného zákalu. Ľudia do 40 rokov by mali mať vyšetrené aj očné pozadie, pri ktorom vidíme zrakový nerv, pretože aj pri normálnych hodnotách vnútroočného tlaku môžeme odhaliť poškodenie zrakového nervu,“ dodala Krnáčová.

Pri neliečení zeleného zákalu pacient postupne stráca periférne videnie, ktoré si uvedomuje až v konečnom štádiu, kedy má problém s orientáciou v priestore. Ide o tzv. trubicovité videnie.

Ak zrakový nerv odumrie úplne, človek stráca zrak – nerozoznáva ani svetlo a tmu. Pri včasnej diagnostike existuje široké spektrum liečiv vo forme očných kvapiek, ktoré môžu ochorenie zastabilizovať.

„Glaukóm je celoživotné ochorenie a súčasná medicína ho nedokáže úplne vyliečiť. Pravidelnou liečbou ho však vieme stabilizovať tak, aby pacient, aj po rokoch nemal ťažkosti s videním,“ dodala očná lekárka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nemocnica Košice - Šaca