Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oko
Foto: Thinkstock
11. 03. 2019 9:16 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Začína Svetový týždeň boja proti glaukómu

Ľudia si budú môcť vyšetriť zrak od pondelka do stredy v očných ambulanciách nemocnice Košice – Šaca.

Nemocnica Košice-Šaca sa počas budúceho týždňa zapojí do Svetového týždňa boja proti glaukómu – zelenému zákalu. Aj tento rok si ho pripomenie bezplatným vyšetrením vnútroočného tlaku na všetkých pracoviskách.

Ide o prevenciu ochorenia očí, ktoré aj napriek modernej diagnostike môže ešte aj v dnešnej dobe viesť k slepote. Agentúru SITA o tom informovala manažérka komunikácie prevádzkovateľa nemocnice AGEL SK Lucia Kočková.

Svetový týždeň boja proti glaukómu potrvá od 11. do 18. marca. Meranie vnútroočného tlaku bude tento rok prebiehať priamo v očných ambulanciách na troch miestach.

V pondelok 11. marca v očnej ambulancii centra v Cassovare, v utorok 12. marca priamo v Nemocnici Košice-Šaca a v stredu 13. marca akcia prebehne v poliklinike vo vstupnom areáli USS Košice. Merania budú prebiehať v čase od 9:00 do 12:00.

Začína to nenápadne

Zelený zákal nebolí a preto v počiatočnom štádiu pacient nepociťuje žiadne ťažkosti a ani zmeny vo videní. Môže ale viesť až k slepote a to hlavne vtedy, keď je neskoro diagnostikovaný.

„Zelený zákal môže prebiehať bez zjavných prejavov. Častokrát môže byť diagnostikovaný náhodne pri preventívnom vyšetrení. Inokedy sa môže prejavovať bolesťou hlavy v čelovej a spánkovej oblasti alebo pociťovaním tlaku za okom. Glaukóm sa môže prejaviť aj prudkou záchvatovitou bolesťou hlavy a oka, ktorá je sprevádzaná zhoršením videnia. V medicínskom slovníku sa tomuto prejavu hovorí glaukómový záchvat,“ vysvetlila očná lekárka Lucia Krnáčová.

Ochorenie je sprevádzané vyššími hodnotami očného tlaku, ktorý vedie k poškodeniu zrakového nervu, zmien v periférnom videní a v konečnom štádiu, ak nie je liečený, alebo je liečený nedostatočne, až k slepote.

Oci.jpg
Foto: Pixabay.com

Je neliečiteľný, pacientov sa však dá stabilizovať

Prevenciou môže byť pravidelná preventívna prehliadka na očnom oddelení.

„Každý by mal absolvovať meranie očného tlaku aspoň pri preventívnych prehliadkach. Patrí to k základnému očnému vyšetreniu a ide o „prvotný záchyt“ ochorenia. Ak sú hodnoty očného tlaku zvýšené, treba urobiť ďalšie vyšetrenia na vylúčenie zeleného zákalu. Ľudia do 40 rokov by mali mať vyšetrené aj očné pozadie, pri ktorom vidíme zrakový nerv, pretože aj pri normálnych hodnotách vnútroočného tlaku môžeme odhaliť poškodenie zrakového nervu,“ dodala Krnáčová.

Pri neliečení zeleného zákalu pacient postupne stráca periférne videnie, ktoré si uvedomuje až v konečnom štádiu, kedy má problém s orientáciou v priestore. Ide o tzv. trubicovité videnie.

Ak zrakový nerv odumrie úplne, človek stráca zrak – nerozoznáva ani svetlo a tmu. Pri včasnej diagnostike existuje široké spektrum liečiv vo forme očných kvapiek, ktoré môžu ochorenie zastabilizovať.

„Glaukóm je celoživotné ochorenie a súčasná medicína ho nedokáže úplne vyliečiť. Pravidelnou liečbou ho však vieme stabilizovať tak, aby pacient, aj po rokoch nemal ťažkosti s videním,“ dodala očná lekárka.

Odporúčané články

V divadlách bude tiecť ozajstná krv Union pozýva poistenky na mamografické vyšetrenie

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X