Zahraniční zdravotníci majú napriek pandémii problém uplatniť sa na Slovensku, asociácia chce zmenu legislatívy

Nemocnica
Dlh štátu voči dodávateľom zdravotníckych pomôcok a špeciálneho zdravotného materiálu sa podľa združenie SK+ MED kumuluje niekoľko rokov. Foto: ilustračné, Getty images

Na Slovensku je nedostatok lekárov a sestier, no napriek tomu majú zahraniční zdravotníci veľký problém sa u nás uplatniť. Na tlačovej besede to konštatovali zástupcovia Medzinárodnej asociácie lekárov na Slovensku. Je podľa nej realitou, že napriek aktuálnej pandémii, nemôžu v našich nemocniciach a ambulanciách pracovať aj takí zdravotníci, ktorí už u nás dokonca absolvovali aj potrebné skúšky. Odhadom pritom na Slovensku chýba asi 3 500 lekárov a okolo 10 až 15-tisíc sestier.

Viac o téme: Koronavírus

Ako uviedol predseda asociácie Manučechr Burchanov, predstavitelia vlády avizovali, že budú žiadať okolité štáty o pomoc. „Mám na to svoj názor, keďže viem, že aj medzi našimi členmi je množstvo lekárov, ktorí majú uznaný diplom, uznané skúšky a sú pripravení nastúpiť kedykoľvek, ale pre byrokratické problémy nevedia,“ priblížil. Ako doplnila zástupkyňa asociácie Alona Kurotová, evidujú napríklad chirurga, ktorý aj v aktuálnej epidemickej situácii nepracuje v nemocnici, ale v stavebníctve.

Volajú po zmene formy skúšania

Asociácia preto volá po zmene legislatívy. Nutné je podľa nej zmeniť formu skúšania, zabezpečiť prípravné kurzy a zdravotníkov aj motivovať. Privítali by aj zmeny v rezidenčnom programe. Odmietajú, že by pre zahraničných zdravotníkov žiadali zjemnenie podmienok alebo menej prísne skúšanie.

Ako príklad uvádzajú Českú republiku, kde sú podľa nich skúšky síce komplikovane ale spravodlivé. Podľa nich je kľúčové preverovať odbornosť uchádzačov, kritizujú napríklad preskúšavanie zo slovenských zdravotníckych zákonov. „Štruktúra skúšania nie je prísna, je nelogická,“ zhrnula Kurotová.

Treba konať rýchlo

Predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Janka Bittó Cigániková (SaS) potvrdila, že vznikla pracovná skupina, ktorá sa venuje zmene legislatívy v tejto oblasti. Aj podľa nej je vzhľadom na aktuálnu situáciu nutné konať rýchlo. Nateraz sa podarilo zabezpečiť, aby mohli zahraniční lekári v nemocniciach pomáhať pod dohľadom iných lekárov, aj keď ešte nemajú skúšky.

Ako doplnila členka zdravotníckeho parlamentného výboru Andrea Letanovská, (Za ľudí), Slovensku dlhodobo chýbajú zdravotníci v určitých špecializáciách, ako aj v niektorých regiónoch. Zmena aktuálneho stavu tak podľa nej nebude riešiť iba aktuálnu krízu alebo pomôže Slovensku dlhodobo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alona KurotováAndrea LetanovskáJana Bittó CigánikováManučechr Burchanov
Firmy a inštitúcie Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku MALnS