Zakázali návštevy v nemocniciach v Žiline a Humennom

Zilina_fasada.jpg
Foto: FNsP Žilina

Návštevy sa od dneška nedostanú do Fakultnej nemocnice v Žiline. Informovala o tom jej hovorkyňa Lenka Záteková.

Dôvodom je šírenie chrípky a podobných ochorení.

Návštevníci majú často obavy, že v nemocnici môžu takzvane „chytiť“ nejakú nákazu. Neuvedomujú si však, že práve oni môžu byť nositeľmi rôznych ochorení, ktoré dokážu zhoršiť zdravotný stav hospitalizovaných pacientov či nakaziť zdravotníkov. Ľudia s oslabenou imunitou sa aj s bežnou chrípkou pasujú omnoho ťažšie ako ich zdraví rodinní príslušníci,“ upozornil medicínsky riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Bízik.

Podľa jeho slov je najmä v chrípkovom období dôležité zvážiť preventívne opatrenia, aby nedošlo k šíreniu ochorení medzi ďalšími ľuďmi.

Žiadame preto všetkých, aby si uvedomili svoju zodpovednosť aj za zdravie ostatných a v prípade, že majú príznaky chrípky, akútne respiračné problémy, nenavštevovali svojich príbuzných v nemocnici a zároveň nenavštevovali ambulancie lekárov – špecialistov, ktoré nesúvisia s ich ochorením,“ dodal Bízik.

Ide predovšetkým o plánované ambulantné výkony, rehabilitácie či iné vyšetrenia, počas ktorých pacienti ohrozujú ľudí v čakárni a nemocničný personál.

Rovnaký zákaz aj v Humennom

Nemocnica v Humennom vydala zákaz návštev na všetkých jej lôžkových oddeleniach. Ako agentúru SITA informovala komunikačná špecialistka Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia, pod ktorú humenská nemocnica patrí, zákaz návštev platí od štvrtka 27. februára až do odvolania.

Dôvodom je vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia, chrípku a chrípke podobné ochorenia,“ uviedla Fedáková.

V Prešovskom kraji bol z rovnakého dôvodu vyhlásený zákaz návštev najskôr 31. januára v Ľubovnianskej nemocnici v Starej Ľubovni. Postupne zákazy vyhlásili aj vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Prešove, Nemocnici s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove, Nemocnici Dr. V. Alexandra v Kežmarku a Nemocnici Poprad.

Nemocnice priebežne vydávajú zákazy a rušia ich. Pred návštevou príbuzného je preto vždy lepšie overiť si na stránke príslušnej nemocnice alebo telefonicky, či sú návštevy povolené.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou ŽilinaNemocnica Svet zdravia Humenné