Zákon regulujúci zisk poisťovní je opodstatnený, ÚDZS hovorí o neprimeranej návratnosti kapitálu

VšZP, Dôvera, Union
Po novom by mala byť presne definovaná minimálna výška percenta, ktoré musí byť určené na zdravotnú starostlivosť. Foto: SITA - koláž WBN

Zdravotné poisťovne na Slovensku dosahujú neprimeranú návratnosť vloženého súkromného kapitálu. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) tým odôvodňuje naliehavosť legislatívneho návrhu, ktorý má zisk poisťovní regulovať.

Ako uviedol úrad v tlačovej správe, navrhovaný maximálny strop zisku zdravotných poisťovní vo výške 0,2 percenta z úhrnu poistného z verejného zdravotného poistenia je len neformálny návrh. Ide o spodnú hranicu rozpätia zisku, o konkrétnych hraniciach vrátane kritérií však ešte prebieha odborná diskusia. Finálne rozhodnutie bude mať vláda.

Impulz pre reformu zdravotníctva

„V každom prípade veríme, že ide o dôležitý impulz pre reformu v zdravotníctve, ktorá sa práve rozbieha,“ uviedol ÚDZS.

Legislatívny návrh vychádza zo súčasnej maximálnej hranice prevádzkových nákladov, ktorá je na úrovni 4,9 percenta a stanovuje, že na zdravotnú starostlivosť by sa z vybraného verejného zdravotného poistenia malo v závislosti od počtu poistencov vrátiť 95 až 97 percent, je však možné ho krátiť o primeraný zisk.

Najmenej na prevádzku dala VšZP

Ako ďalej uviedol ÚDZS, zdravotná poisťovňa Dôvera v rokoch 2008 až 2020 dosiahla zisk celkom 679 miliónov eur, čo predstavuje 4,71 percenta z prijatého poistného. V priemere pritom vynaložila na prevádzku takmer tri percentá, na zdravotnú starostlivosť vyše 92 percent.

Zdravotná poisťovňa Union v rovnakom období dosiahla zisk celkom 15 miliónov eur, čo predstavuje 0,34 percenta z prijatého poistného. Na prevádzku vynaložila poisťovňa vyše päť percent a na zdravotnú starostlivosť viac ako 94 percent.

Všeobecná zdravotná poisťovňa dosiahla za toto obdobie stratu 153 miliónov eur, čo predstavuje 0,41 percenta z prijatého poistného. Popri tom vynaložila v priemere na prevádzku takmer tri percentá, na zdravotnú starostlivosť bezmála 98 percent.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa