Zamestnanci Nemocnice Poprad chystajú protest, situácia je podľa Kollára neúnosná

Nemocnica Poprad
Nemocnica Poprad. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Zamestnanci popradskej nemocnice chystajú na utorok 22. septembra protestný pochod. Vyrazia o 15:30 spred nemocnice na Zdravotníckej ulici a presunú sa na Námestie sv. Egídia v centre mesta. Informuje o tom mesto Poprad na sociálnych sieťach. Protest je ochotný podporiť aj primátor Popradu Anton Danko.

Po príchode nového riaditeľa dali štyria primári výpoveď

Nemocnica má už tri mesiace nového riaditeľa, ktorý pristúpil k viacerým zmenám. Lekári, sestričky a technický personál sú presvedčení, že tieto zmeny vedú k znefunkčneniu dovtedy dobre fungujúcej nemocnice. Na vzniknutú situáciu zareagovali štyria primári svojím odchodom.

Nespokojní zamestnanci spísali petíciu, v ktorej žiadajú odchod generálneho riaditeľa a členky predstavenstva. Zároveň žiadajú aj jeho odchod z postu predsedu asociácie nemocníc, aby nemal možnosť zasahovať do práce krízovej komisie. Pokiaľ nebudú naplnené požiadavky zamestnancov, všetci sú pripravení podať hromadné výpovede.

Ako uviedla lekárska komora na svojej webovej stránke, situácia je vážnejšia, ako si jej vedenie myslelo. „Zamestnanci nie sú dostatočne informovaní, netušia, ako a kam nemocnica smeruje, viazne tu komunikácia, chýba akákoľvek diskusia, zásadné zmeny v organizácii jednotlivých oddelení prebiehajú bez informovanosti jednotlivých kolektívov, z čoho pramení neistota, strach, a výsledkom môžu byť aj z toho vyplývajúce pochybenia,“ povedal prezident komory Marian Kollár.

Chcú sa stretnúť s ministrom

Atmosféra a celková situácia je v tejto nemocnici podľa neho neúnosná, a preto bude SLK iniciovať stretnutie s ministrom zdravotníctva.

„Vedenie popradskej nemocnice požiadalo svojho zriaďovateľa, ktorým je ministerstvo zdravotníctva o prešetrenie situácie prostredníctvom dozornej rady,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.

Podľa vyjadrenia hovorkyne MZ SR Zuzany Eliášovej, minister zdravotníctva Marek Krajči rozhodol, že na rokovaniach dozornej rady bude prítomný po novom aj zástupca lekárskeho odborového združenia popradskej nemocnice.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton DankoMarek KrajčíMarian KollárSylvia GalajdaZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie Nemocnica Poprad