Zamestnanci z 30 zdravotníckych zariadení sa dajú hromadne zaočkovať proti chrípke

Chrípka, vakcína, očkovanie

Zamestnanci troch desiatok zdravotníckych zariadení sa v priebehu tohto týždňa budú prvýkrát hromadne očkovať proti chrípke.

Zapoja sa tak do projektu Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti, ktorý je zameraný na zodpovedný prístup zdravotníckych pracovníkov k svojim pacientom.

Do kampane Chránime našich pacientov je momentálne zapojených 300 zdravotníckych zariadení z celého Slovenska.

Zdravotníci majú byť príkladom

„Zdravotníci by mali byť zodpovední a ísť príkladom. Patria do špecifickej rizikovej skupiny, pracujú vo vysoko rizikovom prostredí a často s rizikovými pacientmi. Preto je dôležité, aby okrem svojho zdravia chránili aj zdravie svojich pacientov a rodín. Neočkovaní zdravotníci majú tri až štyrikrát vyššie riziko infikovania sa chrípkou ako neočkovaný, zdravý dospelý človek,“ povedal pri očkovaní zdravotníkov v Nemocnici sv. Lukáša v Galante medicínsky riaditeľ siete polikliník Martin Šimo.

„Naša sieťová vakcinačná kampaň proti chrípke ukázala, že sa tejto téme budeme musieť venovať dlhodobo, pretože povedomie aj samotných zdravotníkov je v tejto veci relatívne nízke,“ dodal.

Chrípková sezóna bude nepredvídateľná

Tohtoročná chrípková sezóna bude podľa Zuzany Kruštúfkovej, prezidentky Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti, nepredvídateľná.

Od ľudí vzhľadom na pandemickú únavu už podľa jej vyjadrenia ťažko očakávať prísne dodržiavanie odporúčaných opatrení, okrem toho bude populácia pre relatívne nízky výskyt chrípky v minulej sezóne teraz proti chrípkovým vírusom vnímavejšia.

Očkovanie proti chrípke a COVIDU-19

Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť pripravila odporúčania na aplikáciu očkovacích látok proti chrípke a COVID-19 u dospelej populácie v čase chrípkovej očkovacej sezóny.

„Vakcíny proti chrípke a proti COVID-19 sú obe neživé očkovacie látky. Ak sa ako prvá podá vakcína proti chrípke, očkovacia látka proti COVID-19 sa podá optimálne po 14 dňoch, z dôvodu lepšieho rozlíšenia prípadných nežiaducich účinkov. Ak sa ako prvá podá vakcína proti COVID-19, odporúča sa dodržať 14 dňový interval po ukončení celej očkovacej schémy, v prípade dvojdávkovej až po aplikácii druhej dávky vakcíny proti COVID-19. V prípade, že je očkovaná osoba vo vysokom riziku nákazy a ťažkého priebehu ochorenia COVID-19 alebo chrípky, môžu sa obe vakcíny podať s akýmkoľvek odstupom alebo súbežne, každá do iného ramena,“ povedala Zuzana Krištúfková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin ŠimoZuzana Krištúfková
Firmy a inštitúcie SEVS Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť