Zaočkovali vás v zahraničí, ale ďalšiu dávku chcete dostať na Slovensku? NCZI vysvetľuje, ako postupovať

Očkovanie, covid pas

Záujemcovia o očkovanie s predchádzajúcim očkovaním v zahraničí získajú digitálny COVID preukaz EÚ.

Viac o téme: Koronavírus

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) totiž od 9. februára začne so zapisovaním očkovania ľuďom, ktorí boli zaočkovaní v zahraničí a majú záujem o doočkovanie na Slovensku.

Registrovať vopred sa nemusíte

Na stránke korona.gov.sk NCZI zverejní vzor čestného vyhlásenia, v ktorom záujemca o druhú alebo tretiu dávku očkovania proti COVID-19 uvedie pravdivé, úplné a správne údaje.

Čestné vyhlásenie následne vytlačí, podpíše a bez registrácie sa dostaví na doočkovanie k ambulantnému lekárovi alebo do vakcinačného centra s originálom a kópiou potvrdenia o očkovaní v zahraničí.

Viac o téme: Očkovanie proti Koronavírusu na Slovensku

„Predchádzajúca registrácia na očkovanie v tomto prípade nie je potrebná,“ dodala hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

Následne dostanete chýbajúcu dávku

Ambulantný lekár alebo vakcinačné centrum po predložení príslušných dokumentov podá záujemcovi príslušnú dávku a zapíše do systémov údaje, ktoré sa štandardne zapisujú do systému pri očkovaní.

„Túto povinnosť nám ukladá smernica EÚ v súvislosti s digitálnym COVID preukazom EÚ,“ doplnila Sivá.

Požiadate o vydanie COVID preukazu EÚ

Po doočkovaní, teda podaní druhej alebo tretej dávky na Slovensku, záujemca s predchádzajúcim očkovaním v zahraničí požiada na stránke korona.gov.sk o vydanie digitálneho COVID preukazu EÚ, v ktorom bude zaznamenaná iba dávka podaná na Slovensku. Vakcinačné centrá ani lekári nebudú nahrávať do systému zápisy o očkovaní realizovanom v zahraničí.

„Na ďalších procesoch uznávania očkovania zo zahraničia pracujeme v súčinnosti s inštitúciami Európskej únie a jej členskými krajinami,“ konštatovala Sivá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alžbeta Sivá
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií