Zástupcovia rezortov zdravotníctva krajín V4 rokovali o ľudských zdrojoch aj liekovej politike

V4_ministri.jpg
Foto: MZ SR

Andrea Kalavská predstavila viaceré riešenia na stabilizáciu počtu lekárov a sestier

Zástupcovia rezortov zdravotníctva krajín V4 sa na dvojdňovom samite vo Vysokých Tatrách venovali predovšetkým problematike ľudských zdrojov či liekovej politike. Ministerstvo zdravotníctva o tom informovalo vo svojej tlačovej správe.

Hlavnou témou diskusie bola potreba doplnenia chýbajúceho personálu, čo je dlhoročným problémom vo všetkých krajinách V4.

Plánujú jasle

Šéfka rezortu slovenského zdravotníctva Andrea Kalavská predstavila viaceré riešenia na stabilizáciu počtu lekárov a sestier.

„Lekárov do regiónov nám pomáha dostávať rezidentský program, tento rok z neho vyšlo viac ako 80 všeobecných lekárov a pediatrov, od tohto akademického roka sme takisto navýšili počet prijímaných študentov medicíny, čo systém pocíti po ich doštudovaní o niekoľko rokov, sestrám sme zaviedli zase motivačné štipendiá,“ uviedla Kalavská.

Podľa nej v budúcnosti plánujú uviesť do praxe napríklad jasle pri zdravotníckych zariadeniach. Chcú tak zlepšiť podmienky na prácu pracujúcim matkám v zdravotníctve.

Problémy rovnaké v celej V4

„Nedostatok personálu je jeden zo základných problémov, ktoré riešime aj v Poľsku. Naše kroky smerujú k tomu, aby sa zvýšil napríklad počet uchádzačov o rezidentský program. Snažíme sa zároveň motivovať, aby bolo čo najviac uchádzačov aj o ošetrovateľské štúdium,“ opísala skúsenosti z poľského trhu zástupkyňa ministerstva zdravotníctva Katarzyna Rutkowska.

„Sestry, ktoré majú vysokoškolské vzdelanie v ošetrovateľstve, u nás napríklad môžu predpisovať dve kategórie liekov,“ doplnila.

Maďarská ministerka zdravotníctva Ildikó Horváth uviedla, že vo veľkých mestách je počet lekárov stabilizovaný, no v menších je to problém. Zároveň zápasia aj s nedostatkom ošetrovateľského personálu, ktorý chcú riešiť zvyšovaním miezd v tejto oblasti. „Takisto sa plánujeme zamerať na oddelenia urgentnej medicíny,“ doplnila Ildikó Horváth.

Minister zdravotníctva Českej republiky Adam Vojtěch vyzdvihol, že ministri z krajín V4 mohli konštruktívne debatovať o témach, ktoré sa týkali všetkých zúčastnených.

Zástupcovia rezortov zdravotníctva sa zaoberali aj problematikou liekovej politiky. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská vyzdvihla prijatie zákona, ktorý zastavil reexport liekov, hostia diskutovali aj o dostupnosti inovatívnej liečby.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie V4 Vyšehradská štvorka