Záverečné testovanie vakcíny proti Covid-19 sa začne čoskoro, Američania hlásia prvé úspechy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vakcína, koronavírus
Foto: ilustračné, Getty Images

Prvá vakcína proti ochoreniu COVID-19 testovaná v USA prechádza do finálnej fázy testovania. Odborníci v utorok informovali, že vakcína, ktorú vyvíja firma Moderna v spolupráci s americkým Národným zdravotníckym inštitútom (NIH), bola pri prvom testovaní na menšej skupine ľudí úspešná.

Kľúčová časť testovania účinnosti vakcíny proti koronavírusu by sa mala začať okolo 27. júla a zúčastniť by sa na nej malo 30-tisíc ľudí.

Vedľajšie účinky podobné koronavírusu

Vedci v utorok zverejnili v odbornom periodiku New England Journal of Medicine výsledky prvého testovania vakcíny u 45 dobrovoľníkov, ktorých zaočkovali v marci.

Viac o téme: Koronavírus

U všetkých sa v krvi vytvorili takzvané neutralizačné protilátky, ktoré sú kľúčové pri zabránení infekcie, na úrovniach porovnateľných s tými u ľudí, ktorí prežili COVID-19. „Je to nevyhnutný prvok potrebný pre napredovanie s testami, ktoré by mohli skutočne určiť, či vakcína chráni pred infekciou,“ vysvetlila vedúca štúdie Lisa Jackson z Kaiser Permanente Washington Research Institute v Seattli.

Dobrovoľníci v štúdii nemali žiadne vážne vedľajšie účinky. Viac ako polovica účastníkov, mala na injekcie reakcie ako pri chrípke – únavu, bolesti hlavy, zimomriavky, horúčku a bolesť na mieste vpichu. Traja dobrovoľníci, ktorí dostali najvyššiu dávku, mali silnejšie reakcie. Niektoré reakcie boli podobné príznakom koronavírusu, ale sú len dočasné, objavia sa deň po vakcinácii a trvajú zhruba deň, priblížili výskumníci.

Výsledky zahŕňajú len mladších ľudí

Vakcína vyžaduje dve dávky, ktoré treba očkovať s mesačným odstupom. Hoci neexistuje žiadna garancia, vláda dúfa, že by mohla mať výsledky testov koncom roka, čo je pri vývoji vakcín rekordná rýchlosť. Utorkové výsledky sú len z testovania u mladších dospelých. Neskôr vakcínu testovali aj u starších dospelých, ale tieto výsledky odborníci ešte vyhodnocujú.

Americký expert na infekčné choroby a šéf vládneho krízového tímu Anthony Fauci pre agentúru AP povedal, že konečná fáza testovania zahrnie aj starších ľudí, osoby s chronickými chorobami, Afroameričanov i Hispáncov, pre ktorých vírus predstavuje vyššie riziko.

Na svete sú v rôznych fázach testovania takmer dva tucty možných vakcín proti COVID-19. Do finálnych fáz vstupujú aj liečivá z Číny a Oxfordskej univerzity. Americká štúdia na 30-tisíc ľuďoch bude zatiaľ najväčšia svojho druhu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať