Zavrú sa dvere škôlok pred nezaočkovanými deťmi?

Vakcinacia
Foto: Thinkstock
Ministerstvo eviduje debatu, ktorá sa o tom na Slovensku vedie, zároveň si však uvedomuje, že je to citlivá téma

Nezaočkované deti už v Taliansku neprijmú do jaslí či škôlok. Ustanovuje to nový zákon, ktorý nedávno prijali. Ako je to však na Slovensku?

Aj na Slovensku je povinné očkovanie a rodičia môžu – a dostávajú – za odmietnutie pokuty. Kým v Taliansku sa pokuta vyšplhala na 500 eur, u nás je to 311 eur.

Situácia s odmietnutím prístupu nezaočkovaných detí do škôlok je však zložitejšia.

Zákon mlčí

Zákon totiž definuje, že v predškolskom zariadení môže byť umiestnené len také dieťa, ktoré je zdravotne spôsobilé na pobyty v kolektíve.

Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti má, okrem iného, obsahovať aj údaj o povinnom očkovaní.

„Možnosť prijatia alebo neprijatia dieťaťa, ktoré nemá v potvrdení o zdravotnej spôsobilosti uvedený údaj o absolvovaných očkovaniach, nie je pre predškolské zariadenia explicitne nariadené žiadnym legislatívnym predpisom,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Chcú to riešiť koncepčne

Podľa hovorkyne aj na Slovensku odborná obec už dlhší čas diskutuje a zaoberá sa otázkou zákazu prijatia neočkovaného dieťaťa do predškolského zariadenia.

„Sledujeme ako uvedené opatrenie postupne zavádzajú aj niektoré krajiny EÚ. Možno to považovať za jeden z krokov, aby sa zachovala dostatočná zaočkovanosť detskej populácie a aby kolektívna imunita zabezpečila ochranu pred infekčnými chorobami aj pre tie deti, ktoré sa zo zdravotných dôvodov nemôžu dať zaočkovať,“ hovorí Eliášová.

Ministerstvo aj Úrad verejného zdravotníctva SR však majú na zreteli, že nariadenie povinnosti prijať iba zaočkované dieťa je pre rodičov veľmi citlivou témou.

„Súčasne je potrebné zdôrazniť, že spoločným prioritným cieľom nás všetkých je prevencia a ochrana zdravia detskej populácie. Spoločne preto pracujeme na koncepčnom riešení. Konkrétne kroky predstavíme čoskoro,“ uzavrela Eliášová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Eliášová