Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vakcinacia
Foto: Thinkstock
18. 03. 2019 10:46 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Zavrú sa dvere škôlok pred nezaočkovanými deťmi?

Ministerstvo eviduje debatu, ktorá sa o tom na Slovensku vedie, zároveň si však uvedomuje, že je to citlivá téma

Nezaočkované deti už v Taliansku neprijmú do jaslí či škôlok. Ustanovuje to nový zákon, ktorý nedávno prijali. Ako je to však na Slovensku?

Aj na Slovensku je povinné očkovanie a rodičia môžu – a dostávajú – za odmietnutie pokuty. Kým v Taliansku sa pokuta vyšplhala na 500 eur, u nás je to 311 eur.

Situácia s odmietnutím prístupu nezaočkovaných detí do škôlok je však zložitejšia.

Zákon mlčí

Zákon totiž definuje, že v predškolskom zariadení môže byť umiestnené len také dieťa, ktoré je zdravotne spôsobilé na pobyty v kolektíve.

Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti má, okrem iného, obsahovať aj údaj o povinnom očkovaní.

„Možnosť prijatia alebo neprijatia dieťaťa, ktoré nemá v potvrdení o zdravotnej spôsobilosti uvedený údaj o absolvovaných očkovaniach, nie je pre predškolské zariadenia explicitne nariadené žiadnym legislatívnym predpisom,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Chcú to riešiť koncepčne

Podľa hovorkyne aj na Slovensku odborná obec už dlhší čas diskutuje a zaoberá sa otázkou zákazu prijatia neočkovaného dieťaťa do predškolského zariadenia.

„Sledujeme ako uvedené opatrenie postupne zavádzajú aj niektoré krajiny EÚ. Možno to považovať za jeden z krokov, aby sa zachovala dostatočná zaočkovanosť detskej populácie a aby kolektívna imunita zabezpečila ochranu pred infekčnými chorobami aj pre tie deti, ktoré sa zo zdravotných dôvodov nemôžu dať zaočkovať,“ hovorí Eliášová.

Ministerstvo aj Úrad verejného zdravotníctva SR však majú na zreteli, že nariadenie povinnosti prijať iba zaočkované dieťa je pre rodičov veľmi citlivou témou.

„Súčasne je potrebné zdôrazniť, že spoločným prioritným cieľom nás všetkých je prevencia a ochrana zdravia detskej populácie. Spoločne preto pracujeme na koncepčnom riešení. Konkrétne kroky predstavíme čoskoro,“ uzavrela Eliášová.

Odporúčané články

Stratifikácia je späť v pripomienkovom konaní Očkovací kalendár na Slovensku sa bude upravovať

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X