Zdravotné poisťovne budú povinné zvýšiť tvorbu rezervného fondu na 30 percent

VšZP, Dôvera, Union
Foto: SITA - koláž WBN

Zdravotné poisťovne budú podľa všetkého povinné zvýšiť tvorbu rezervného fondu na 30 %. Dôvodom sú možné negatívne výkyvy makroekonomického prostredia a nutnosť mať k dispozícii dostatočné rezervy na ich krytie. Rezervný fond by pritom mohli použiť iba na krytie strát.

Vyplýva to z pripravovaných noviel zákonov o zdravotných poisťovniach a zdravotnej starostlivosti, ktoré ministerstvo zdravotníctva predložilo do pripomienkového konania.

Evidencia výdavkov sa má sprehľadniť

Pre zdravotné poisťovne sa má podľa návrhu tiež zaviesť všeobecná definícia ostatných výdavkov na prevádzkové činnosti. Evidencia výdavkov poisťovní sa tým má podľa rezortu zdravotníctva sprehľadniť.

Naďalej však bude potrebné určenie sumy, ktorú je možné z vybratého poistného použiť na výdavky, ktoré priamo nesúvisia s hlavnou činnosťou zdravotnej poisťovne. Práve určenie tejto sumy podľa ministerstva odlíši účel, na ktorý sú zakladané zdravotné poisťovne.

Účelom návrhu je tiež zefektívniť výmenu informácií medzi zdravotnými poisťovňami a ústrednými orgánmi štátnej správy v celom sektore zdravotníctva. Údaje by sa mali zasielať iba v elektronickej podobe.

Kontrola poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti

Ministerstvo navrhuje aj rozšírenie pôsobnosti Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou o kontrolu poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti v zariadeniach sociálnej pomoci, ktoré nemajú uzatvorenú zmluvu so zdravotnou poisťovňou.

Navrhovaná úprava vymedzuje aj okruh osôb a inštitúcií, ktoré majú právo požiadať o vykonanie dohľadu nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti a verejným zdravotným poistením.

Posilňuje aj ich právne postavenie pri dohľade. Ako sa ďalej uvádza v návrhu, v oblasti dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou sa má priznať podávateľovi podnetu právo na poskytnutie úplného protokolu z výkonu dohľadu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou