Zdravotní klauni majú 15 rokov, dostali občiansky

||
Foto: OZ Červený nos Clowndoctors

Svoje 15. narodeniny oslávilo OZ Červený nos Clowndoctors prvoaprílovým klaunovaním v uliciach. Prebrali si aj symbolický občiansky preukaz.

Od začiatku svojho pôsobenia zrealizovali profesionálni zdravotní klauni dokopy až 20 000 klauniád pre deti aj dospelých v zariadeniach po celom Slovensku. Informovalo o tom OZ Červený nos.

Pri príležitosti 15. výročia prebrali dnes z rúk riaditeľa NÚDCH v Bratislave Ladislava Kuželu symbolický občiansky preukaz.

Ako to začalo

V roku 2003 pozvala lekárka Daniela Sejnová Američana žijúceho v Čechách Garyho Edwardsa, aby rozbehol klaunské návštevy na Klinike detskej onkológie a hematológie v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (dnešný NÚDCH) na bratislavských Kramároch, kde vtedy pôsobila ako primárka.

Už 7. apríla 2004 zakladajú občianske združenie. S návštevami najprv začínali štyria zdravotní klauni.

Po 15 rokoch má združenie 60 zdravotných klaunov, ktorí pravidelne navštevujú 53 nemocníc a 29 seniorských zariadení po celom Slovensku. Mesačne zrealizujú približne 230 zdravotných klauniád – vrátane pravidelných návštev na detských oddeleniach aj špeciálnych programov. Doposiaľ ich zrealizovali spolu 20 000.

Sprvu pôsobili zdravotní klauni hlavne vo vtedajšej DFNsP v Bratislave. V roku 2006 bol klaunský tím rozšírený o nových členov aj v regiónoch Žiliny a Banskej Bystrice. V roku 2008 k nim pribudli nemocnice na východe Slovenska.

Klauni_15_op.jpg
Foto: OZ Červený nos Clowndoctors

Zdravotní klauni aj počas fyzioterapie

“Chceli by sme, aby zdravotní klauni už v blízkej dobe prinášali radosť a smiech na všetky detské oddelenia. V tejto chvíli chýba na zozname nami navštevovaných nemocníc asi len päť takých zariadení,” hovorí výkonná riaditeľka OZ Zuzana Ambro. K dlhodobejším plánom patrí i zdvojnásobenie seniorského programu.

Združenie tiež plánuje rozšíriť sprevádzanie detí na operáciu aj do ďalších nemocníc. “Naším cieľom je, aby raz klauni asistovali pred všetkými operáciami detí,” dopĺňa Zuzana Ambro.

Už v blízkej budúcnosti by mali začať klauni sprevádzať deti na operáciu aj v košickej Detskej fakultnej nemocnici. V súčasnosti sú to NÚDCH v Bratislave a DFNsP v Banskej Bystrici.

Oblasť pôsobenia by združenie rado rozšírilo aj na klauniády počas fyzioterapie s cieľom motivovať deti k spolupráci a cvičeniu.

Klauni_15_vert.jpg

Klaunom nemôže byť hocikto

Zdravotní klauni sú vždy prísne vyberaní a profesionálne vyškolení. Aby bola ich kvalita aj profesionalita potvrdená, prebieha aktuálne príprava na certifikáciu. Onedlho budú certifikovaní prví slovenskí zdravotní klauni.

Certifikovaný klaun musí splniť prísne podmienky, ktoré sú stanovené medzinárodnou komisiou umeleckých riaditeľov jednotlivých krajín skupiny RED NOSES INTERNATIONAL, do ktorej patrí aj ČERVENÝ NOS Clowndoctors.

Spadá tam najmä úspešné absolvovanie širokého spektra rôznych školení.

“Certifikácia je prvým krokom k naplneniu našej vízie: aby pozícia zdravotný klaun bola oficiálne uznaná za profesiu,” povedal umelecký riaditeľ združenia Pavel Mihaľák.

“Zdravotní klauni sú už dnes v mnohých nemocniciach samozrejmou súčasťou detských oddelení. Napríklad na bratislavských Kramároch môžete stretnúť zdravotných klaunov každý pracovný deň. Našou métou je, aby v budúcnosti mohli zdravotných klaunov stretávať hospitalizované deti denne vo všetkých slovenských nemocniciach,” uzavrel Mihaľák.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom