Zdravotníci očakávajú za výkon počas pandémie finančné odmeny, zriaďovatelia však nariaďujú zníženie výdavkov

Lekarka3.jpg
Foto: Nemocnica Bánovce/AGEL

Pracovníci v zdravotníctve a sociálnych službách očakávajú za svoje pôsobenie počas koronakrízy finančné ohodnotenie. V zverejnenom stanovisku to konštatuje predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay.

Zároveň vyzýva kompetentných na rôznych stupňoch riadenia, ale najmä tých, ktorí sú kompetentní prijímať a realizovať prezentované vyplatenie odmien k „prebraniu sa z letargie a neustáleho zamýšľania sa k schváleniu odmien tým, ktorí si to zaslúžia“.

Viac o téme: Koronavírus

„Ďakovné slová, adresné listy od čelných predstaviteľov spoločnosti, ale aj poďakovanie občanov „potleskom“ smerované k ľuďom v prvej línii, boli v prvom rade morálnym ocenením. Je určite na mieste, že sa očakáva aj finančné ocenenie. Mnohokrát boli zamestnanci v karanténe, pritom pracovali, na pracoviskách boli 24 hodín denne bez kontaktov s najbližšími,“ argumentuje šéf odborov a poukazuje napríklad na susednú Českú republiku, kde sú už vládou schválené odmeny pre zdravotníkov, ale aj ďalších pracovníkov.

Szalay zároveň kritizuje, že zriaďovatelia zariadení sociálnych služieb, ako vyššie územné celky, obce a mestá, podľa neho písomne vyzývajú a dokonca nariaďujú poskytovateľom sociálnych služieb bezodkladne znižovať výdavky na prevádzku o 10 % a tiež znižovať počty zamestnancov o 10 %.

Obdobný postup vyplýva z požiadavky vlády na organizácie vo verejnej a štátnej službe. „Na jednej strane ďakujeme, ale na druhej berieme financie, dokonca i tie, ktoré si dané zariadenia „usporili“,“ uvádzajú odbory.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton Szalay