Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Penta
Foto: SITA
7. 06. 2017 9:54 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Zdravotnícke spoločnosti Penty bilancovali vlaňajšok

Celkovo Penta investovala minulý rok do zdravotníckych projektov viac ako 41 miliónov eur.

Zdravotnícke spoločnosti investičnej skupiny Penta zverejnili svoje hospodárske výsledky za rok 2016. Ako uviedli zástupcovia skupiny v stredu na tlačovej konferencii, spoločnosť Svet zdravia zaznamenala za minulý rok tržby 180 miliónov eur, čistý zisk predstavoval 10,5 milióna eur a ziskovosť sa pohybovala na úrovni 5,83 %.

Spoločnosť ProCare vykázala tržby na úrovni 56 mil. eur, minulý rok však skončila v strate zhruba 900 tisíc eur, ziskovosť tak predstavovala -1,6 %.

Zdravotná poisťovňa Dôvera evidovala za ostatný rok tržby 1,085 mld. eur, čistý zisk sa vyšplhal na 12,8 mil. eur, pričom ziskovosť predstavovala 1,18 %.

Niektoré nápady vracajú zdravotníctvo v čase

Partner Penta Investments zodpovedný za zdravotníctvo Eduard Maták upozornil, že návrhy ako zrušenie možnosti priplatiť si za nadštandardné služby alebo obmedzenie zisku zdravotníckych zariadení vracajú slovenské zdravotníctvo 30 rokov dozadu, do bludného kruhu.

„Žiadny z týchto návrhov pritom nie je odpoveďou na zásadné problémy, ktorými sú obrovská neefektivita, plytvanie a korupcia. My nemáme problém s reguláciou ziskovosti, máme však problém s tým, ak štát neustále mení pravidlá, nevytvára stabilné legislatívne prostredie a svojimi návrhmi súkromným investorom de facto oznamuje, že ich v zdravotníctve nechce,“ uviedol Maták.

„Toto všetko štát navyše robí v situácii, keď bez účasti súkromných investícií nie je v stave zdravotníctvo modernizovať a skvalitňovať,“ dodal.

Preinvestovali 41 mil. eur

Celkovo Penta investovala minulý rok do zdravotníckych projektov viac ako 41 miliónov eur. Časť týchto prostriedkov bola použitá na výstavbu nemocnice novej generácie v Michalovciach, ktorá otvorí svoje brány pacientom už tento rok.

Maták poznamenal, že objem investícií, ktorý skupina dáva do zdravotníctva, vysoko presahuje návratnosť desiatich rokov.

„Za celú dobu, čo v zdravotníctve pôsobíme, nemusel štát ani raz oddlžovať naše zariadenia či zdravotnú poisťovňu. Sme presvedčení, že efektívne hospodárenie je nevyhnutnou podmienkou ďalších investícií a lepších služieb pre pacientov,“ povedal Maták.

Štátu je priveľa

Slovenské zdravotníctvo má podľa neho v zásade jeden problém, a to sektor nemocníc.

„Myslím si, že ambulantný sektor, ktorý je na viac ako 90 percent súkromný, funguje dobre. Lekárenský sektor, ktorý je podľa mňa 100-percentne súkromný, alebo možno s výnimkou nemocničných lekární v štátnych nemocniciach takmer 100-percentne súkromný, funguje takisto dobre a efektívne. Diagnostika funguje až nadmieru dobre. Ale to, čo zásadným spôsobom nefunguje, nielen na Slovensku, sú nemocnice. Myslíme si, že ten dôvod je v tom, že je tam prílišná dominancia štátu,“ vysvetlil Maták.

Penta je stredoeurópska investičná skupina, ktorá bola založená v roku 1994. Pôsobí hlavne v zdravotníctve, finančných službách, výrobe, maloobchode, médiách a v realitnom developmente. Spravuje jediný fond svojich partnerov, akcionárov spoločnosti.

Jej portfóliové spoločnosti zamestnávajú viac ako tridsaťdva tisíc ľudí a v roku 2016 dosiahla hodnota aktív skupiny 8,5 miliardy eur. Penta pôsobí vo viac ako desiatich krajinách Európy a má svoje zastúpenie v Prahe, Bratislave, Varšave a Mníchove.

Odporúčané články

Spor Penty so štátom pre zákaz zisku sa stále nevyriešil Ochrana pacientov by sa mala zlepšiť

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Súd rozhodol o Rybaničovi, ktorý nazrel do účtov exministra Kaliňáka Video: Kličko a jeho rodina sa ocitli v ohrození života, v strojovni jachty vypukol požiar Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Foto: Pellegriniho vítali v Stropkove chlebom a soľou, vláda odklepla okresu milióny eur Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner Video: Za dva dni prišlo na cestách o život desať ľudí, polícia sprísni kontroly (aktualizované) Foto: Prezidentka Čaputová sa v Bruseli stretla so Stoltenbergom a Junckerom, prijal ju aj kráľ Filip (aktualizované)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X