Zdravotnícki experti v Maďarsku s blížiacou sa jeseňou vyzývajú na opätovné povinné nosenie rúšok

Rúška, mladí ľudia
Foto: ilustračné, Getty images

Čoraz viac maďarských expertov upozorňuje, že opäť nastáva čas na nosenie rúšok, keďže počet nákaz koronavírusom v krajine sa zvyšuje. Maďarská vláda zrušila povinné nosenie rúšok začiatkom júla, keď počet zaočkovaných obyvateľov stúpol na 5,5 milióna.

Vzhľadom na objavenie sa delta variantu vírusu a približovanie sa jesene však počet ochorení COVID-19 v krajine rastie. Informuje o tom portál hungarytoday.hu.

Vakcína vírus iba spomaľuje

Maďarská lekárska komora (MOK) vydala nové vyhlásenie, v ktorom vyzýva všetkých na väčšiu opatrnosť. Zahraničné skúsenosti podľa komory ukazujú, že ani zaočkovaní ľudia nie sú úplne v bezpečí.

Vakcinácia síce výrazne redukuje riziko vážnych komplikácií, ale len spomaľuje šírenie vírusu, poznamenala MOK.

Štvrtá vlna určite príde

Šéf Maďarskej lekárskej komory Gyula Kincses je presvedčený, že povinné nosenie rúšok by sa malo opätovne zaviesť vo verejnej doprave, v obchodoch a na miestach, kde vakcinovaní a nevakcinovaní ľudia môžu byť v úzkom kontakte.

Zatiaľ nie je jasné, či vláda opäť bude vyžadovať povinné nosenie rúšok. Šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás však uviedol, že štvrtá vlna pandémie do Maďarska určite príde a vyzval všetkých, aby sa dali zaočkovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gergely GulyásGyula Kincses