Zdravotnícky výbor zobral na vedomie správu o stave eZdravia

Výbor NR SR pre zdravotníctvo
Foto: SITA / Branislav Bibel

Predseda výboru Štefan Zelník upozornil, že zavádzanie elektronického zdravotníctva nie je odovzdanie tunela či mosta do užívania.

Parlamentný výbor pre zdravotníctvo zobral na vedomie správu o aktuálnom stave elektronického zdravotníctva (eZdravie). Predseda výboru Štefan Zelník (SNS) upozornil, že zavádzanie elektronického zdravotníctva nie je odovzdanie tunela či mosta do užívania. „Prestrihne sa páska a za pol hodinu môže byť tá cesta či tunel v plnej prevádzke,“ povedal.

Zelník tiež poznamenal, že nechce zľahčovať situáciu, ale susedné Rakúsko zavádzalo elektronické zdravotníctvo 10 rokov a ani v súčasnosti nie sú všetci pripojení.

„Tuším je to iba 60 percent, čiže robiť z toho paniku, alebo hovoriť o tom, akí sme zlí, nie je na mieste,“ povedal predseda výboru.

Tender na hardvér ešte neskončil

Generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš na výbore odpovedal na viaceré otázky poslancov. Okrem iného informoval, že verejné obstarávanie na hardvér ešte neskončilo.

„Verejné obstarávanie k obnove hardvéru začalo, ak sa nemýlim, niekedy začiatkom leta 2017,“ priblížil šéf NCZI. Za zdržaním sú podľa neho zákonné lehoty, ktoré treba dodržať a nie celkom dobrá súčinnosť s účastníkmi verejného obstarávania. Spomínané obstarávanie bolo v predpokladanej hodnote zákazky okolo 4 mil. eur.

Blaškovitš sa k úplným podrobnostiam nemohol vyjadrovať, nakoľko obstarávanie je ešte v procese. „Ale v zásade to poviem tak, že nie všetky údaje alebo dokumenty, ktoré boli predložené, sú podľa nás relevantné,“ doplnil.

Informácie o zmene legislatívy na budúci týždeň

Šéf NCZI taktiež avizoval, že budúci týždeň by malo byť stretnutie s tímom, ktorý pripravuje komplexnú zmenu legislatívy, ktorá okrem iného rieši aj sankcie spojené s elektronickým zdravotníctvom.

„Budem v utorok bližšie informovaný o tom, že v akom stave to je a kedy budú nejaké dátumy,“ uzavrel Blaškovitš.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom