Zdravotným poisťovniam stúpli úhrady za doplatky na lieky, zaplatili takmer 25 miliónov eur

euro, lieky, doplatky
Foto: Ilustračné, www.istockphoto.com

Zdravotné poisťovne vlani zaplatili doplatky za lieky v sume takmer 25 mil. eur. Z toho Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) uhradila bezmála 17 mil. eur, Dôvera viac ako 6 mil. eur a Union takmer 2 mil. eur.

Nárast vyše 10 percent

V minulom roku sa vrátenie doplatkov za lieky týkalo viac ako milióna poistencov, z toho 78 percent boli poistenci štátnej VšZP, 17 percent boli poistenci Dôvery a 5 percent Unionu.

Pri porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o nárast o 61-tisíc poistencov a úhrady stúpli o viac ako 2 mil. eur, čo je viac ako 10-percentný nárast. Informoval o tom Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vo svojom vestníku.

Ochranný limit

V zmysle zákona vracajú zdravotné poisťovne peniaze poistencom, ktorí splnili podmienky ochranného limitu na doplatky za lieky. Ochranný limit sa vzťahuje na všetky lieky, ktoré čiastočne hradí poisťovňa. Do limitu sa započítava doplatok za najlacnejšiu verziu generického lieku na trhu.

Ak sa na poistenca vzťahujú viaceré limity spoluúčasti, uplatní sa pre poistenca výhodnejší limit spoluúčasti. Vlani zdravotné poisťovne uhradili doplatky za lieky za štvrtý štvrťrok 2019 a prvý až tretí štvrťrok 2020.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa