Zelník: Poplatky za takzvané časenky problém neriešia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Štefan Zelník
Štefan Zelník | Foto: SITA/Marek Mrviš

V otázke zavedenie poplatkov za objednanie sa na konkrétny čas na vyšetrenie u lekára treba liečiť príčinu, a nie následok, tvrdí predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefan Zelník (SNS). Pýta sa, na čo sú poplatky, pokiaľ sa nezabezpečí väčší počet odborných lekárov.

Ako ďalej Zelník upozornil v dnešnej diskusii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) – Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko, vždy bude záujem u obyvateľstva dostať sa do odbornej ambulancie skôr. No súčasný stav nabáda k úplatkom, tzv. protislužbám.

Zelník si myslí, že v poplatkoch v zdravotníctve treba urobiť poriadok, a to tak, aby sa neobmedzil prístup k odborným lekárom pre tých, čo majú hlboko do vrecka. Podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Alan Suchánek (OĽaNO) by poplatok za prednostné vyšetrenie u lekára, objednanie na určitý čas podporil „po určitej diskusii a určite regulovaný“. Suchánek označil tému poplatkov za výkony v zdravotníctve za komplikovanú. Poplatky môžu byť rôzne a treba v ich systéme urobiť poriadok, tvrdí.

Solidarita nemôže byť bezbrehá

Solidarita v systéme zdravotníctva musí byť, zhodol sa Suchánek so Zelníkom. Podľa Suchánka však nemôže byť celkom bezbrehá. Nepovažuje za správny prístup ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nom. Smer-SD), ktorý plánuje získať viac peňazí od ekonomicky aktívnych občanov, teda od najšikovnejších a najaktívnejších ľudí.

Zisk, ktorý minister očakáva vo výške 50 – 70 miliónov eur a plánuje ho použiť na rekonštrukciu nemocníc a nákup nových prístrojov, sa v takom prípade „dá ozaj nazvať ako zdanenie tých najúspešnejších, najschopnejších, aby sanovali to, čo štát zanedbal“, zdôraznil Suchánek.

Štefan Zelník upozornil na veľký technický, ale aj personálny dlh v zdravotníctve. Donekonečna sa v tejto oblasti nedá šetriť, dodal s tým, že zdravotníctvo potrebuje dlhodobé plánovanie, aby bolo jasné, čo bude aj o desať rokov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia