Zelník: V prípade Neurochirurgickej kliniky UNB treba zlepšiť komunikáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Štefan Zelník
Štefan Zelník | Foto: SITA/Marek Mrviš

Neurochirurgická klinika musí mať podľa Zelníka vynikajúce prístrojové vybavenie. Nemyslí si však, že o týchto problémoch by sa malo hovoriť na zdravotníckom výbore

V prípade Neurochirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) treba podľa predsedu parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefana Zelníka zlepšiť komunikáciu. Uviedol to v utorok po skončení rokovania výboru.

Nosnými témami zdravotníckeho výboru boli problémy materiálno-technického vybavenia neurochirurgickej kliniky na Kramároch, havárie prístrojov, ale aj počet neurochirurgií na Slovensku.

„Poprosili sme pracovníkov ministerstva zdravotníctva, aby urýchlili nákup novej prístrojovej techniky,“ uviedol Zelník.

Neurochirurgická klinika podľa neho musí mať vynikajúce prístrojové vybavenie. Nemyslí si však, že o týchto problémoch by sa malo hovoriť na výbore.

„Nemôže predsa na ministerstve niekto obstarávať operačné stoly,“ povedal.

Ministerstvo má robiť podľa Zelníka koncepčnú prácu a týmto veciam by sa mali venovať podriadené zložky. „Zásadným spôsobom treba zlepšiť komunikáciu,“ dodal.

Vandriaková: Klinika je riziková

Riaditeľka UNB Renáta Vandriaková, ktorá je vo funkcii od novembra minulého roka, po výbore uviedla, že je otvorená diskusii.

Povedala, že neurochirurgickú kliniku vyhodnocuje vzhľadom na komunikáciu ako rizikovú. Spôsob komunikácie s prednostom neurochirurgickej kliniky Andrejom Šteňom vníma ako nešťastný.

Aj prednosta kliniky tvrdí, že bol problém v komunikácii, pretože mu vedenie nemocnice nedovolilo verejne komunikovať.

Nemohol preto reagovať na články, v ktorých ho kritizovali. Ak by informoval, v akom stave je klinika, podľa Šteňa mu hrozila strata zamestnania.

Nedostatok operačných stolov

Zástupcovia nemocnice, kliniky, poslanci výboru, ale aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa na utorkovom stretnutí zaoberali nedostatkom operačných stolov, ktorý je problémom už od roku 2017.

„Od prvého momentu, ako som sa o probléme s operačnými stolmi dozvedela, som danú vec riešila a v extrémne krátkom čase, za deväť pracovných dní, sa mi podarilo formou výpožičky obstarať operačný stôl,“ povedala riaditeľka UNB.

Na kliniku ho nainštalovali v pondelok. Riaditeľka predpokladá, že najneskôr v šiestom kalendárnom týždni bude zapožičaný ďalší stôl.

„V rámci verejného obstarávania máme spustený elektronický kontraktačný systém, ktorý príde v piatok, v rámci toho by sme už mali mať riadnym spôsobom vysútažené dva plus jeden operačné stoly,“ informovala Vandriaková.

Dva stoly dajú prednostne na neurochirurgickú kliniku. Nemocnica má dohovorenú aj zápožičku dvoch neuronavigácií.

Problém od roku 2017

Šteňo po výbore uviedol, že riaditeľku UNB informoval o tom, že dva z troch operačných stolov sú pokazené.

Preto sa robilo aj menej operácií. Prednosta kliniky prvýkrát informoval o problémoch s vybavením 18. mája 2017. Stôl, ktorý v pondelok dodali na kliniku, je podľa neho funkčný, no chýbajú mu niektoré komponenty.

Jedným z dôvodov, prečo podľa ministerky výmena stolov trvala tak dlho, bolo predchádzajúce vedenie UNB.

Riaditeľ nemocnice sa podľa Kalavskej zmenil preto, lebo rýchlosť verejnýchch obstarávaní nebola dostatočná.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie UNB Univerzitná nemocnica Bratislava