Tretina Slovákov pocítila zhoršenú dostupnosť zdravotnej starostlivosti počas pandémie Covid-19

Všeobecný lekár, ambulancia
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

Zhoršenú dostupnosť zdravotnej starostlivosti v dôsledku koronavírusu pocítila tretina Slovákov. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) SR.

Frekvencia návštev u lekára sa podľa prieskumu značne znížila nielen v prípade všeobecných, ale aj špecializovaných ambulancií. Asociácia upozorňuje na možné dôsledky naďalej pretrvávajúceho núdzového režimu v zdravotníctve.

Podľa prezidentky AOPP Márie Lévyovej je najvyšší čas začať s uvoľňovaním opatrení. Ak sa tak nestane a nezlepší sa dostupnosť zdravotnej starostlivosti, následky môžu byť podľa nej oveľa horšie.

Vyšetrenia len v nevyhnutných prípadoch

Momentálne väčšina lekárov pacienta vyšetrí fyzicky len v nevyhnutných prípadoch. Ako ukázal prieskum, len v 36 percentách prípadov sa pacienti dostanú až do ordinácie svojho všeobecného či špecializovaného lekára.

Viac o téme: Koronavírus

Zdravotná starostlivosť sa v týchto dňoch vo veľkej miere vykonáva cez telefonickú či mailovú konzultáciu, prípadne sa predpisuje liečba na erecept. Menej ako tretina pacientov však podľa prieskumu konzultuje svoj zdravotný stav so svojim praktickým lekárom telefonicky.

„Pacienti sa nás v týchto dňoch pýtajú, ako postupovať, keď ich lekár odmietne fyzicky vyšetriť. Mnohí sa dokonca stretávajú s tým, že sa svojmu lekárovi nedokážu ani len dovolať,“ uviedla Lévyová.

Veľká pozornosť sa podľa prezidentky AOPP sústreďuje na pacientov s pozitívnym výsledkom na koronavírus a zabúda sa pritom na desaťtisíce pacientov s ťažkými, neraz až život ohrozujúcimi stavmi.

Zdravotníctvo môže stáť viac peňazí

Ako dodala, nedostatočné vyhodnotenie akútneho stavu pacienta, odsúvanie výkonov a vyšetrení, ale aj preventívnych prehliadok, môže znížiť šance pacienta na úspešnú liečbu, a napokon aj slovenské zdravotníctvo stáť ďaleko viac peňazí.

„Je najvyšší čas začať s uvoľňovaním opatrení a sprístupniť tak zdravotnú starostlivosť pre všetkých pacientov. Čo všetko sme museli obetovať pre zvládnutie koronakrízy, ukáže až čas,“ uzavrela Lévyová.

Asociácia na ochranu práv pacientov bola založená v roku 2001. V súčasnosti združuje 47 pacientskych organizácií, ktoré sú zamerané na jednotlivé diagnózy. AOPP poskytuje pacientom zdravotnícke, sociálne a právne poradenstvo, informuje o ich právach a povinnostiach, ako aj o fungovaní systému zdravotnej starostlivosti.

AOPP sa tiež podieľa na tvorbe slovenských a európskych zákonov a reprezentuje slovenské pacientske organizácie v zahraničí. Venuje sa tiež edukácii širokej verejnosti, ako aj svojich členov v aktuálnych pacientskych témach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária Lévyová
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientov