Zhoršujú sa viac-menej všetky ukazovatele, hovorí Krajčí o aktuálnej epidemickej situácii (video)

COVID 19: Rokovanie Pandemickej komisie vlády SR
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 2. marca 19:35

Zhoršujú sa viac-menej všetky ukazovatele. Minister zdravotníctva Marek Krajčí o tom informoval na tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii.

Viac o téme: Koronavírus

Najhoršia situácia je v nemocniciach, kde opäť zaznamenávame rekord v počte hospitalizovaných a počet voľných ventilovaných lôžok je podľa ministra enormne nízky.

Rastie aj mobilita, ktorá sa zvyšuje z týždňa na týždeň. To podľa ministra hovorí o tzv. pandemickej únave. Obyvatelia majú problém s prísnym dodržiavaním opatrení, časť populácie ich však stále dodržiava.

Priemerné počty úmrtí neklesajú

Situácia v nemocniciach je podľa ministra zdravotníctva síce veľmi napätá, avšak zatiaľ stabilizovaná. „Vidíme postupný pokles pacientov, ktorí boli očkovaní,“ uviedol.

Na druhej strane však priemerné počty úmrtí v súvislosti s koronavírusom za posledné týždne neklesajú. Aktuálne je priemerná hodnota na úrovni 108 úmrtí za deň.

V marci by mali doraziť ďalšie vakcíny

Na Slovensku sa podľa Krajčího očkuje rýchlosťou, ktorú nám umožňuje dodávka vakcín. V marci očakávame dodanie 413-tisíc dávok vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Ďalších takmer 357-tisíc dávok má prísť od AstraZenecy, Moderna by mala doraziť v počte 75-tisíc kusov. Očakávané dodávky vakcín Moderna a AstraZeneca však boli podľa ministra vyššie.

Tridsať okresov bude čiernych

Štvrtý stupeň varovania, teda čiernu farbu COVID-automatu, bude mať od budúceho týždňa 30 okresov. Ďalších 46 okresov sa zaradí do tretieho stupňa varovania, teda bordovej farby.

Do druhého stupňa varovania budú patriť len tri okresy, a to Kežmarok, Medzilaborce a Tvrdošín.

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

  • od 8. marca

Čierne okresy na Slovensku (30)

  • Bánovce nad Bebravou, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Humenné, Ilava, Košice I – IV, Košice – okolie, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Šaľa, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen

Bordové okresy na Slovensku (46)

  • Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Čadca, Gelnica, Komárno, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nitra, Nové Zámky, Pezinok, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Sabinov, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žilina, Zlaté Moravce

Červené okresy na Slovensku (3)

  • Kežmarok, Medzilaborce a Tvrdošín
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Krajčí
Firmy a inštitúcie AstraZenecaModernaMZ Ministerstvo zdravotníctva SRPfizer